| NWOtheory a întrebat:

Dacă cineva îți face poză sau te filmează fără voia ta și te pune pe internet, tu, ca persoană, nu poți să îl dai în judecată? Poate sunt unii care nu vor să apară pe net. De exemplu, am văzut o doamnă filmată în autobuz, care se lua de o tipă pentru că era îmbrăcată în maiou. Care este problema voastră de tot filmați oamenii pe stradă sau in mijloacele de transport in comun? Poate cineva are chef să iasă în fundul gol iarna... care-i problema voastră, până la urmă?

Răspuns Câştigător
| DeeDee817 a răspuns:

Filmarea unei persoane pe domeniul public este permisă în două cazuri: atunci când filmezi o persoană în scop pur personal (domestic) și atunci când ai un temei legal pentru a filma respectiva persoana. Deci in cazul acesta da, o poate da in judecată

12 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Am patit și eu! Nu le face poliția nimic, tot de tine care ești victimă o sa râdă. Daca te filmează cineva și poți să le rupi picioarele te încurajez să o faci! Sa nu te lași în fața nimănui! Daca tot lași de la tine o sa continue, zice ca ești prost și oricum nu faci nimic! La noi vezi așa ceva cel mai frecvent, la noi se rade și de omul bolnav în loc să fie ajutat primește bullying!

Bula
| Bula a răspuns:

Daca te filmeaza pe domeniu public, atunci n-ai ce-i face.
In instanta poti obtine maximum sa fie retras de pe internet.

Cel mai bine e sa nu te expui in public la ipostaze jenante si deranjante, sa nu dai ocazie sa se rada lumea de tine.

| 1onur a răspuns:

Doamne Dumnezeule ferește...

| TimberWolf a răspuns:

La mine in oras e plin de comuniste nefwtute din astea pe care le freaca grija de ce fac altii. Unu la mana. Doi la mana, nu crezi ca exagerezi cu iesitul in fundul gol afara?
Cat despre filmare, au voie sa filmeze, desi, nu inteleg rostul, oricum, mereu e cate un filfizon din asta care filmeaza orice se intampla, chiar si cand cade o frunza din copac, de astia nu scapi asa usor.

| TimberWolf a răspuns:

Uite aici faza tare cu george carlin despre astia care filmeaza
https://www.youtube.com/watch?v=RNSXfigQA5k

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Ce ai face onur daca te-ar fi filmat niste greble?

| 1onur a răspuns (pentru Mindfulness):

Păi ce sa fac a-și râde s-au a-și zâmbi de obicei așa reacționez când se uită cineva ciudat sau insistent la mine nu mă pot abține zâmbesc involuntar ori cât mași abține îmi vine să râd la chestiile astea adică să vină cu camera de filmate cineva deodată în fața ta este ceva copilăresc așa văd situația...

| Dragobeta a răspuns:

Vezi? De aia e bine ca telefoanele sa nu aiba camera de filmat/fotografiat.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Chestia e că te filmează pe ascuns nu pe fata hienele laughing
Da sunt retardați complet cei care fac așa, la fel sunt și părinții lor că nu i-au educat cum trebuie.

| 1onur a răspuns (pentru Mindfulness):

Dumnezeul știe boss ce o fi in mintea lor în intențile lor de fac așa ceva eu n-am cum să mă pun cu așa ceva căci nici măcar nu știu ce săle spun Dumnezeu este mare el știe cel mai bine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe spatiul public filmezi ce vrea cucu tau

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Am înțeles.