| Iepurasiiiiii a întrebat:

Daca cinrva afecteaza sanatatea unui om cu probleme paihice poate raspunde penal? Mai ales daca se dovedeste ca umilirea lui a fost facuta cu intentie

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui exact cum l-a afectat, banuiesc ca este vorba de jigniri, avand in vedere ca spui ca l-a umilit.
Daca este asa cum banuiesc atunci nu este vorba de infractiune ci de afectarea dreptului la demnitate si cel care a jignit poate fi dat in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale pentru afectarea dreptului la demnitate si sa se solicite si o suma de bani drept daune morale.

| Iepurasiiiiii explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca iti provoaca atac de panica intentionat?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Iepurasiiiiii):

Depinde cum provoaca atacul.
Daca este vorba de amenintare sau santaj atunci acestea sunt infractiuni si faptasul poate fi condamnat penal, dar trebuie ca acestea sa poata fi dovedite.

| Iepurasiiiiii explică (pentru Ioandelasal):

De ex sa zicem ca tu nu suporti sa vezi sange si tu avand o boala mentala iti agraveaza asta si ala se taie intentionat sau iti zice mereu de sange

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Iepurasiiiiii):

Ce spui sunt aiureli, asa ca termina cu prostiile.