| anonim_4396 a întrebat:

Dacă e obligatoriu să ai 10 clase terminate ca să poți să fii șofer, atunci polițiștii locali se vor deplasa la intervenții cu bicicletele?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Bună glumă!

dar un drept dobândit (permisul) iți rămâne!

24 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă îi angajează cineva cu 10 clase, cam da. Sau călare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Slaba gluma. in primul rand legea aia nu exista, cel putin inca nu. In al doilea rand ma indoiesc ca ai sub 10 clase cei de la locala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt, Politia Locala este o sectie a Facultatii de Drept si Stiinte Administrative.
https://greatnews.ro/......facultate/

| RKBlue a răspuns:

Nu poti fi politist cu doar 10 clase...Or fi si unii mai prosti printre ei, dar nu toti sunt asa.

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns (pentru RKBlue):

Politistii locali sunt angajati dupa ureche, NU trebuie sa aiba academia de politie si mai ales, NU trebuie sa aiba NICI O SCOALA:
http://epochtimes-romania.com/......a---232046
spune-mi unde gasesti tu 10 clase acolo?

| RKBlue a răspuns (pentru JicaContra):

Citat: "Îndeplinesc condiţiile de studii prevăzute de lege pentru ocuparea funcţiei publice;"
Nu stiu care sunt conditiile de studi, deoarece nu scrie, dar nu scrie ca vin in functie si cei fara liceu terminat.

Cand zici nici o scoala, inseamna ca pot fi analfabeti.Nu pot sa zic ca toti politistii au studii foarte bune, sau ca nu sunt pusi pe pile, deoarece nu am intalnit toti politistii din Romania.Cei pe care i-am intalnit si-au facut treaba, si nu au parut nepregatiti sau fara scoala.
Intotdeauna exista si uscaciuni, si ar fi bine sa facem tot ce ne sta in putiinta sa scapam de ele...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing

| gabicoo a răspuns (pentru suntserios):

Sunt destui cu 10 clase!
sad

| gabicoo a răspuns (pentru Excalibur09):

Un polțist local câștigă de 3 ori mai bine ca un profesor cu grade si vechime!
sad

| sierra1 a răspuns (pentru gabicoo):

Mai nou, nu

| gabicoo a răspuns (pentru sierra1):

Nu e glumă! Cunosc câțiva dobitoci de genul ăsta (foști elevi), indivizi care câștigă de trei ori mai bine decât mine. Analfabeți funcționali, "absolvenți" de SAM, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Un pofesor cu grad I ia in jur de 5500 ron, explica tu acum ce politist local are 15000ron

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Si daca ar fi tot nu tine gluma ta.

| gabicoo a răspuns (pentru JicaContra):

Stirea e mai veche! Acum pentru ca pazesc parcurile si fugaresc babele care vand lapte si patrunjel in piata primesc 6-7.000 lei/luna!
sad

| sierra1 a răspuns (pentru gabicoo):

De acord, există prostie monumentală in structurile alea doar că la profi, le-au cam săltat salariile în ultima vreme

| gabicoo a răspuns (pentru suntserios):

Tu ai mers pe maximul grilei de salarizare la profesori: Grad I și 40 ani vechime in invatamant=5.500 lei! Eu m-am referit la un profesor cu definitivat = 2.300 lei! Un comunitar cu 10 clase câștigă de ~ 3 ori mai mult.

| gabicoo a răspuns (pentru sierra1):

Eu castig dupa 20 de ani vechime si gradul II fix 3.000 lei - Comunitarul cu 10 clase = 7.000 lei!

| sierra1 a răspuns (pentru gabicoo):

Nu zic că n-o fi așa DAR cred că faci comparație intre un salariu mic de prof cu unul foarte mare de polițst local

(un "pălmaș" local nu are chiar atâta

http://www.politialocalapitesti.ro/......3.2020.pdf
)

| RKBlue a răspuns:

Multi dintre profesori nu isi merita nici ei salariile...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Asa ai scris

"profesor cu grade si vechime"

la aia m-am uitat si eu

Si in grila de salarizare scrie la grad definitiv 4100 la 1 an experienta.

Tu ce incerci acum sa faci sa compari netul unui profesor cu brutul unui agent de la locala la care se aduna si sporurile?

| gabicoo a răspuns (pentru suntserios):

Ce scrii tu acolo e brutul! Scazi contributiile si vezi cu cat mai ramane acel profesor! Din net traiesti nu din brut!

| gabicoo a răspuns (pentru sierra1):

Alea sunt salariile de baza! Lor li se mai adauga sporurile care sunt enorme!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Si ala de la locala tot din net traieste sa stii, si nu are niciunul 7000 net.

uite si un fluturas de salariu facut public dupa scandalul de acum vreo 2 luni.

https://www.facebook.com/....../photo.php

nu trece de 4200 brut