| july00 a întrebat:

Daca il bati pe unu de intra in spital,si ala te da in judecata,faci puscarie? sau poti sa platesti o suma de bani si te lasa sa iesi din puscarie? Sau cum? imi explica cineva >?! Va rog mult, funda!

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Da, in functie de nr zilelor de spitalizare se face incadrarea juridica a faptei, adica: lovire sau alte violente, vatamare corporala, varamare corporala grava, vatamare corporala din culpa, lovituri cauzatoare de moarte etc. In orice varianta e vorba de infractiune deci vei avea dosar penal, iar pedeapsa e cateva luni inchisoare sau amenda. Este necesar ca persoana vatamata sa faca plangere. Vezi in Codul penal actualizat art.180 si urmatoarele.

14 răspunsuri:
| HouseHouse a răspuns:

Intrebarea asta o pui la dragoste si sex"?

| drogh a răspuns:

În general dacă te dă în judecată poţi să rişti închisoarea dacă te declară vinovat, dar dacă ai bani să plăteşti tot ceea ce ai făcut, adică o amendă atunci nu are nimic. Trebuie să te interesezi la poliţie.

| VandContMT2 a răspuns:

Normal ca intri la parnaie dar daca stii sa jonglezi (cu banul) faci 30 sau 29 zile cu suspendare dupa care iti da drumu in libertare dar fara 30 de zile nu ai cum chiar de dai bani

| IloveME a răspuns:

Poi depinde cat de grav il bagi in spital, daca il bagi in coma e delict de crima si risti ani buni de inchisoare!
Daca ii cat de cat ok, fara urmari majore si o insanatosire grabnica vei risca un dosar penal si cateva milioane bune pentru fiecare zi de spitalizare!

| july00 explică (pentru HouseHouse):

Sunt mai noua pe TPU, si nu stiam unde sa o pun, scuze happy

| july00 explică:

Mda.thinking

| Mihai_Andrei_1981 a răspuns:

Da poti sa faci si puscarie! Dar cea mai simpla chestie e sa te intelegi cu el. Vezi ce pretentii are si ofera-i ce vrea pentru a-si retrage plangerea altfel nu se stie ce sentinta va da judecatoria poate fi inchisoare cu executare sau cu suspendare sau doar o amenda penala.Si pe langa asta foarte multi bani cheltuieli de judecata (Avocati, timbre judiciare, etc)

| lavida a răspuns (pentru HouseHouse):

Poate la batut pe ala din prea multa dragoste

| Azµre a răspuns:

Dacă nu depune plângere oricum ți se face dosar penal că se autosesizează poliția. Da se poate cădea la un comun acord pentru plata unor daune, și poți scăpa de închisoare doar cu suspendare.

| wassyle1994 a răspuns:

Depinde.: daca esti paznic la spital si el n-are voie in spital cred ca nu faci puscarie happy in alt caz cred ca faci

| Phantasm a răspuns (pentru wassyle1994):

Ahahahaha. you made my day bro.

| tartica a răspuns:

Daca te iarta ii platesti o suma anumita de bani si nu faci puscarie daca nu atunci va trebui citiva anisori sa stai la duba

| Andrei63673 a răspuns:

Daca il batii iei amenda daca e grav iei 4 luni de parnaie

| wassyle1994 a răspuns (pentru Phantasm):

E corect?