| anaadiaconu a întrebat:

Daca la anul vreau sa ma inscriu la alta facultate dar la facultatea la care sunt acum am restante si refaceri acestea ma pot afecta sau împiedica din a mi depune dosarul si sa-mi schimb facultatea? sau pot doar sa mi retrag dosarul de la facultatea la care sunt acum?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa te retragi de la facultatea actuala si sa sustii admiterea la alta facultate.
Trebuie sa tii seama ca poti face o singura facultate pe loc bugetat, asa ca daca esti pe loc bugetat la actuala facultate poti intra doar pe loc cu taxa (daca are asemenea locuri) la a doua facultate. Daca nu are locuri cu taxa va trebui sa platesti cheltuielile cu stuidiile la actuala facultate.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Iti retragi dosarul de aici (practic abandonezi facultatea)
si te inscrii la alta.
Daca ai cel putin 1 an de studiu la buget, vei plati taxa la urmatoarea facultate, tot atatia ani cati ai fost la buget, incepand cu anul I.

| LisaJulie a răspuns:

Mai aștepți un an, iei restantele și te înscrii la acea facultate

| anaadiaconu explică (pentru LisaJulie):

Nu ma pot inscrie la alta daca nu iau restantele?

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu are nicio treaba. Iti retragi dosarul si te inscrii la alta facultate iar pe aia nu o sa ii intereseze ce ai facut tu in trecut. Doar vezi ca daca ai beneficiat de ani bugetati trebuie sa ii platesti la urmatoarea facultate. Deci sa zicem de ex ca tu ai facut 1 an la vechea facultate la buget, daca te inscrii la alta facultate tot la buget va trebui sa platesti un an

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru anaadiaconu):

A inceput deja anul universitar. Pierzi anul.
Daca facultatea e in cadrul aceleiasi Universitati, e posibil sa te transferi si sa iti echivalezi anumite discipline. Printre ele ar putea fi si cele la care ai restante. Deci oricum va trebui sa inveti si sa le promovezi.