| яαυℓ a întrebat:

Dacă o minora face sex cu un major si părinții acesteia îl dau in judecata pe major, este luată plângerea in considerare sau minora trebuie să depună plângere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta minorei, pana la 14 ani pot face numai un parinte, peste 14 ani plangerea penala se semneaza si de minora si de un parinte.
Se poate ca plangerea sa fie semnata numai de parinti.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Iar la varsta de peste 15 ani partida de sex a fost legala, daca a consimtit.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru doctorandus):

Depinde de unele conditii, conform art.220 din Codul penal, actul sexual cu un minor.