| Mati145 a întrebat:

Dacă sunt șofer incepator și mi s-a reținut permisul pentru viteza (127km/ limita de 70), pe câte luni îmi este suspendat permisul? Am auzit ca poate fi suspendat și pe 4 luni dar nu sunt sigur.

4 răspunsuri:
| Batmanel a răspuns:

Tu te incadrezi la 3 luni pe tusa, erai aproape de 4luni.
Sanse sa dai test sa reduca termenul sunt cam 0 la tine, fiindca debea l-ai luat.
Recomamd un streang in pod la cei ca tine, sau sa tranverseze Dunarea inot.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus dreptul de a conduce iti va fi suspendat pe 120 de zile, conform Codului rutier, citez:
  "(4) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 120 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul ori de tractor agricol sau forestier a următoarelor fapte:
  a) depăşirea cu mai mult de 70 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv şi pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;"
Fiind incepator trebuia sa circuli doar cu 50 km/h, ori tu ai circulat cu 127 km/h.

| Violleta2022 a răspuns:

4 luni esti pieton!

| led01 a răspuns:

Ba tu esti nebun