| LanguageMaster a întrebat:

De ce chimistii specialisti in domeniul bombelor,explozivilor, drogurilor si otravurilor au salarii asa de mari?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| smarttie a răspuns:

Vorbind strict despre muncile care se incadreaza in codul ocupatiilor (excluzand drogurile deci) este vorba de o combinatie de mai multi factori care contribuie la salariile astronomice.
In primul randul bugetul industriilor pe care le-ai mentionat este mai mare decat al altora. In special cand vorbim despre industria armamentului.
Urmeaza diferenta salariala prezenta global intre calificati si necalificati, astfel salariul unui specialist va fi mult mai mare decat al unui simplu executant.
Ultimul factor din perspectiva mea il reprezinta sporurile de risc care se acorda in aceste industrii. Avand in vedere ca vorbim despre substante toxice si periculoase care trebuie manevrate in astfel de circumstante angajatorul plateste un spor de risc care diferentiaza specialistul in substante toxice de specialistul in resurse umane.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca riscul decesului este foarte ridicat.

| LanguageMaster explică (pentru Bula):

Chimistii au in toate domeniile risc de deces foarte ridicat?

| CiocanN a răspuns:

Pentru ca lucreaza cu subtante foarte toxice sau chiar explozive. sunt predispusi la boli sau chiar deces.

| Jaegerjaquezz a răspuns:

Predispun de riscuri, intoxicatii, imbolnaviri, decesuri,
Inahalarea a prafurilor pot aduce cancerul,
Precum si o una dintre cele mai inteligente "joburi" sa creezi explozive este foarte multa munca si trebuie multe cunostinte, pentru a creea aceste explozibile si in mod corect cantitativ, precum si in siguranta

| nirocino a răspuns:

Deoarece se acordă beneficii băneşti substanţiale pentru a compensa condiţiile specifice de muncă.

Răspuns utilizator avertizat