| LanguageMaster a întrebat:

De ce marii specialiști ai dreptului preferă o carieră în avocatură mai mult decât o carieră în magistratură?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu daca este chiar asa. In orice caz o explicatie ar fi ca se intra mai repede si mai usor in avocatura decat in magistratura si avocatul este mai liber decat un magistrat.

4 răspunsuri:
| adelina29 a răspuns:

Mai mare cererea și mai puțini pași pentru a o obține.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Cum adică mai liber?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In magistratura trebuie sa fii corupt pentru a intra si ați menține postul. Ca avocat poți fi si corect, si astfel vei avea mai multi clienți. Onorariul este destul de mare, fie ca judecata se face intr-o singura ședință, fie in mai multe, onorariul este in general același.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Magistratul trebuie sa respecte un program obligatoriu, uneori sa lucreze peste program si sa se ocupe de dosarele care ii sunt repartizate.
Avocatul poate sa-si fixeze aproape singur programul si sa ia numai clientii pe care ii vrea.