| Utilizatoare123 a întrebat:

De ce preturile continua sa creasca chiar si atunci cand inflatia e in scadere?

4 răspunsuri:
| MihaitzaItza a răspuns:

Inflația în sine înseamnă preturi mai mari. Asta e definiția inflației. Daca ea scade asta doar înseamnă că prețurile cresc mai puțin.

Bula
| Bula a răspuns:

Inflatia este cauzata de politici monetare negative, cand datoria nationala este pozitiva (prin inflatie compenseaza guvernele lipsurile, in cifre).
La momentul actual, vorbim de inflatie valutara internationala (dolar, euro), la care se aduna si ceea nationala (paralela cu euro).
Semnul cel mai vizibil al inflatiei se poate observa la scumpirea aurului,

| johnnny123 a răspuns:

Atât timp cât există inflație, prețurile cresc. Faptul că inflația este în scădere nu înseamnă că prețurile scad. Înseamnă că prețurile cresc în continuare, dar într-un ritm mai puțin accelerat.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca inflatia scade nu inseamna ca este zero, este tot inflatie, asa ca preturile cresc in continuare dar cu mai putin de fiecare data.
Doar daca inflatia ar fi zero preturile ar stagna, de regula, iar in caz de inflatie negativa preturile ar scadea.