| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt dispretuiti oamenii saraci? Adica stiti si voi ca asa se intampla. Sunt oameni inteligenti, sufletisti, frumosi dar saraci si dispretuiti. Dispretuiti chiar si de altii la fel de saraci ca ei.

Răspuns Câştigător
| HaneloreOlga9 a răspuns:

De foarte multe ori oamenii saraci sunt judecati de alti oameni care se cred mai inalti decat ei si nu le vad nicio valoare, sunt incercati de viata, si multi chiar sunt oameni valorosi, inteligenti si cu suflet cum ai spus si tu, tocmai ca altii n.ar intelege asta si daca nu ai lucrurile banale pe care le au ei esti un om de nimic.
Si un exemplu bun e si pictorul renumit Van Gogh care a dus o viata in saracie iar nimeni nu a stiut sa-i aprecieze lucrarile in timpul vietii, dar cu toate astea el a stiut sa traiasca cu adevarat punandu.si sufletul in toata munca lui.

13 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Prostia si aroganta sunt direct proportionale cu bogatia materiala!

| Holiday a răspuns:

Inteligenti nu sunt. Sufletisti si frumosi, poate, unii dintre ei.
Dar pentru unul sarac principala caracteristica nu e niciuna dintre astea. E puturosenia. Si nu ma refer neaparat la munca bruta, desi de multe ori este si asta, ci sunt prea delasatori si nu fac nimic sa schimbe situatia. Nu vor sa invete, nu vor sa isi schimbe locatia pentru un job mai bun, nu vor sa-si schimbe specializarea profesionala desi ceea ce stiu ei sa faca nu se cauta, etc, etc.
Si mai au o caracteristica proasta. Se vaicaresc toata ziua, iar daca le zici ce sa faca sa schimbe situatia pe majoritatea zici ca i-ai injurat, asa se uita la tine.

| giulia283 a răspuns (pentru Holiday):

Exista si oameni saraci care sunt inteligenti de exemplu copii dar nu numai ei. Si nu toti se văicăresc sunt unii care chiar vor sa munceasca dar nu sunt primiti din cauza aspectului sau mai stiu eu ce.

| Frank51 a răspuns:

Nu sunt dispretuiti. Este doar imaginea lasata de niste oameni inculti. Aia care au dat de bmw dar inca nu stiu sa foloseasca o toaleta. Un om sarac, dar cu bun simt este intotdeauna apreciat.

Apropo, nu sunt de acord cu ce a spus @Holiday, in majoritatea cazurilor conteaza foarte mult educatia financiara primita de la parinti in acelasi timp in care se fac si cei 7 ani!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca sunt inteligenti de ce sunt saraci?

| Raducons a răspuns:

Eu cred ca sunt compatimiti si mai putin dispretuiti, nu este ceva general, unii dintre ei sunt inconstienti si altii indiferenti.Calitatile intelectuale nu au nicio treaba stiu oameni cu facultati apreciate ca fiind f grele si se intra greu si nu au realizat nimic din diferite motive, cele mai multe psihice.Bolile psihice dau peste cap oameniI si bineinteles ca ceilalti nu inteleg ce se intampla si ii declara puturosi, Într-adevar omul se poate si sustrage de la munca dar nici chiar asa incat sa iti distrugi viata.

| Holiday a răspuns (pentru giulia283):

"Exista si oameni saraci care sunt inteligenti de exemplu copii dar nu numai ei."

Nu toti copiii sunt inteligenti. Iar cei inteligenti, chiar saraci fiind, au o sansa destul de buna sa nu mai fie asa cand devin adulti.
Mai sunt unii care, adulti fiind, asa le place lor sa fie, adica saraci. Dar astia nu se vaita niciodata, ei asa se simt bine. Mai exista, putini cei drept, unii care desi inteligenti sufera de o dizabilitate fizica severa. Ei bine astia ar fi singura categorie care intr-adevar merita ajutata.
In rest saracia e mana in mana cu prostia si puturosenia.

| GdX a răspuns:

Sunt dispretuiti de catre adolescentii carora le fac parintii toate mofturile. Un om care a muncit pentru o situatie decenta, nu va privi niciodata cu dispret un sarac. Acum depinde si de mediile din care provin oamenii.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i cazul sa faci confuzie intre inteligenta excrocilor dispusi sa calce pe cadavre si intelepciunea creatoare a acelora cu lipsuri de natura materiala!

| Romanul86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că alți își iau 3-5 posturi la stat prin diferite combinați tenebroase sau nu.

| Romanul86 a răspuns:

Pentru că par vulnerabil și ușor de zdrobit.

| RAY a răspuns:

Ce inseamna saraci? ca daca asa o iei asa 99% sunt saraci iar 1% detine aproape totul

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate pentru că așa vor ei. Poate sunt săraci psihic și nu pot mai mult.