| alondrakiss a întrebat:

De ce te pune sa faci cerere de concediu la serviciu? Ești pontat într-o zi dar îți spune sa nu te m-ai duci.

9 răspunsuri:
| cfrtobias a răspuns:

N-am inteles eu bine sau ai fost la lucru? si normal trebuia sa ai o zi de concediu

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru concediul de odihna trebuie sa depui cerere de acordare, altfel angajatorul nu are de unde sa stie ca tu vrei concediu la o anumita data, mai ales daca nu este in perioada programata ori daca il vrei fractionat.

| alondrakiss explică (pentru cfrtobias):

Eu eram pontată mâine dar mi-a spus sa nu mai vin că e vânzarea slabă la magazin.Mi-a spus că am ore și dacă nu am sa fac cerere de concediu.

| alondrakiss explică:

Sa fac cerere de concediu pentru zilele in care trebuia să merg la serviciu.

| cfrtobias a răspuns (pentru alondrakiss):

Pare ciudat... si de este vanzare slaba ar trebui sa fii prezent/a, poate fix atunci ar veni mai multa lume, ori de ai fi mai multe zile poate 75% platit/a

| cfrtobias a răspuns (pentru alondrakiss):

Asa intrebari ai tot pus, parca faci misto de noiwinking

| Dariaa90 a răspuns:

Decât sa formulezi o asemenea întrebare, părerea mea, mult mai simplu sa te duci la resurse umane/personal și ii intrebi, la sigur vei primi raspuns care justifica aceasta logica.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu mai șeful tau stie de ce nu il intrebi pe el noi crezi ca stim?

| SingleForOne a răspuns:

Vrea sa-ti limiteze zilele de concediu pe care le ai pe viitor, pentru a nu le folosi "cand iti este lumea mai draga". In loc sa te trimita in somaj tehnic, ceea ce ar insemna (1) reducerea programului de munca (fie pe ore, fie pe zile), (1.2) reducerea de salar sau (2) chiar suspendarea totala a contractului de munca. In Ambele cazuri, se va elimina automat putin cate putin din zilele tale de concediu pe o perioada din an.

Deci, te pune sa faci cerere de concediu pentru a (1) nu-ti reduce automat din zilele de concediu, (1.2) pentru a nu-ti reduce din salar, (3) pentru a nu te forta in somaj tehnic, suspendare totala, din lipsa de activitate. Da, nu s-a gandit prea bine, puteau fi idei mai bune, dar asta este... Daca situatia va continua astfel, dupa ce ti-a irosit si zilele de concediu, chiar si cu programul si salarul reduse, dar vanzarea este tot slaba, eventual tot te va forta in somaj tehnic.
Mie mi se pare logic astfel, poate cineva stie mai bine.