| Jipa95 a întrebat:

Din punct de vedere legal, daca eu sunt angajat la o firma ( S.R.L ), si vreau sa urmez un curs de calificare in IT ( pentru mine, nu in folosul fabricii unde lucrez ), pe baza adeverintei care mi-a fost eliberata de la academia unde urmez cursul, angajatorul ESTE sau NU obligat sa-mi acorde concediu fara plata?
Intreb, deoarece saptamana aceasta am fost cu acea adeverinta la managerul meu, care la randul lui a sunat la HR. Nu stiu ce i s-a spus de la HR, dar managerul mi-a spus ca acea adeverinta nu are nici o valare pentru ei, este 0 ( zero ) atata timp cat eu nu urmez cursul in folosul avansarii pe un post mai bun in fabrica, ori in folosul fabricii.
Este asa, sau nu?
Vreau va rog daca se poate ca data viitoare cand ma duc cu adeverinta la el, caci nu este primul curs de IT pe care il urmez, sa ii si arat legea, caci nu cred ca este normal.
Pareri?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, citez:
"ART.154.(1) Salariaţii au dreptul să beneficieze, la cerere, de concedii pentru formare profesională.
(2) Concediile pentru formare profesională se pot acorda cu sau fără plată.
  ART.155.(1) Concediile fără plată pentru formare profesională se acordă la solicitarea salariatului, pe perioada formării profesionale pe care salariatul o urmează din iniţiativa sa.
  (2) Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai dacă absenţa salariatului ar prejudicia grav desfăşurarea activităţii.
  ART.156.(1) Cererea de concediu fără plată pentru formare profesională trebuie să fie înaintată angajatorului cu cel puţin o lună înainte de efectuarea acestuia şi trebuie să precizeze data de începere a stagiului de formare profesională, domeniul şi durata acestuia, precum şi denumirea instituţiei de formare profesională.
  (2) Efectuarea concediului fără plată pentru formare profesională se poate realiza şi fracţionat în cursul unui an calendaristic, pentru susţinerea examenelor de absolvire a unor forme de învăţământ sau pentru susţinerea examenelor de promovare în anul următor în cadrul instituţiilor de învăţământ superior, cu respectarea condiţiilor stabilite la alin. (1)."
Du-te si depune o cerere de concediu fara plata si indica prevederile legale citate. Conform acestora angajatorul poate refuza concediul fara plata doar daca s-ar prejudicia grav activitatea prin lipsa ta.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Crezi ca angajatorul e obligat sa îți dea concediu pentru orice activitate pe care vrei tu sa o faci?

| Jipa95 explică (pentru Bondarel99):

Nu am spus pentru orice activitate, eu am intrebat daca este obligat sa imi acorde concediu fara plata daca urmez un curs de calificare, si m-am gandit daca este vreo lege pentru asa ceva.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Jipa95):

Un curs de calificare poate sa insemne orice, de la make up artist pana la IT. Astea se fac in timpul liber. Pe angajator nu il intereseaza daca vrei sa te califici intr-un domeniu, nu il intereseaza nici daca intri la facultate.

| Jipa95 explică (pentru Bondarel99):

Eu stiam, sau cel putin credeam ca exista o lege care il obliga pe angajator sa imi ofere concediu fara plata pe toata perioada cursului, ori in intervalele orare in care se desfasoara.
Oricum, mai astept si alte raspunsuri care ma pot lamuri dpdv legal happy

| Jipa95 explică (pentru Ioandelasal):

Atat! multumesc!