| Frank51 a întrebat:

Din punct de vedere legislativ, este legal ca un examen de facultate sa se desfasoare in 20 de minute, timp in care trebuie sa se faca foarte multe calcule, iar in acest timp sa se urce si pe platforma facultatii fisierul?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca este legal, nu stiu sa fie prevazut un anumit timp minim, cu exceptia examenelor de admitere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma indoies ca exista o lege in acest sens.

| Frank51 explică (pentru Ioandelasal):

Atunci se incadreaza in abuz de putere?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Frank51):

Nu este fapta penala, asa ca nu se incadreaza la infractiunea amintita.

| Korkodeln a răspuns:

Institutiile de invatamant superior au asa numita "autonomie universitara" si in afara de examenele de admitere care sunt reglementate de Ministerul Educatiei, au propriile lor regulamente de desfasurare a examenlor care pot diferi chiar de la materie la materie.
Dar ca student esti indreptatit sa primesti acces la aceste regulamente, mergi la secretariat si intreaba cum poti obtine respectivul regulament de organizare a examenelor sau poti escala mai departe la Asociatia Studentilor sau decanat, dar personal ma indoiesc ca profesorul a organizat un examen neregulamentar care ar putea fi contestat si trebuie repetat.

| Korkodeln a răspuns (pentru Frank51):

In cel mai extraordinar caz se incadreaza la abuzul in serviciu, noroc ca nu mai exista, s-a decriminalizatwinking.

| Frank51 explică (pentru Korkodeln):

Eu nu mă îndoiesc. Un examen de 20 de minute în care să faci calcule și apoi să le transpui în latex și apoi să urci fișierul în platformă este fizic imposibil.

| LisaJulie a răspuns:

Profesorul respectiv nu v-a anunțat înainte cum se va desfășura? Se poate și in 10 minute examen dacă profesorul considera asta

| Frank51 explică (pentru LisaJulie):

Îți doresc ca toate examenele pe care le dai să aibă durată 10 minute atunci, că sigur ai timp să faci de nota 10.

| Korkodeln a răspuns (pentru Frank51):

Well, cine stie LaTex templates si stuff, se descurca happy.
Acum, vorbind concret pe topicul intrebarii: daca din grupa nu te-a luat pe tine separat si ti-a dat 20 de minute in timp ce ceilalti au avut o ora (care e clar un abuz si discriminare), n-ai ce face decat sa suferi si sa exersezi sad, banuiesc ca mai ai colegi care au dat acelasi examen, ei cum s-au descurcat concret?

| Frank51 explică (pentru Korkodeln):

Păi nimeni nu a luat, suntem vreo 8 studenți la restanță, toți am picat, majoritatea colegilor aveau o singură greșeală, gen lipsea un modul de ceva, nu mă deranjează asta, mă deranjează că dacă aveam o oră timp puteam să fac de un 5 lejer, e ultimul meu examen în masterul ăsta, am terminat proiectul de disertație și am totul pus la punct, dar uite cum te stresează o profă plictisită de viață.

| Korkodeln a răspuns (pentru Frank51):

Parerea mea personala este ca mai bine decat sa faceti valuri ca "e ilegal, e abuz dom'le..." si sa il enevati si sa-i indarjiti, ar fi sa mergeti toti si sa incercati sa il "luati le sentiment", "va rugam domnule profesor, avem oferte de munca, concedii planificate, cunoastem materia, avem nevoie doar de un pic de timp sa raspundem corect asa cum cer exigentele dvs...", cum zice zicala "mai multe muste prinzi cu miere decat cu otet". Acum altceva decat sa va urez bafta, nu mai am ce sa iti zic.