| anonim_4396 a întrebat:

Dragi oameni TPU! Linistiti-ma, ziceti-mi ceva. Nu stiu cum sa zic ca sunt, ma simt in aceste momente. Sunt cuprins de teroare, teama paralizanta, groaza, gânduri negative extreme, sunt rece. As vrea sa mor, sa nu mai apuc vremurile care vor urma... E ca si cand ai fi pe masa de operatie, stiind ca esti la o mica diferenta de viata si moarte. Am 22 ani si se pare ca viitorul meu se va opri aici, peste doua saptamani. Tin mult la viata, nu vreau sa mor, nu vreau sa las oameni in urma mea plângând, care ma iubesc. Ziceti-mi, e chiar posibil, chiar asa va fi : ne vom intoarce la comunism cu Ponta presedinte? Imi este groaza sa stiti. Azi am asistat la o discutie care m-a ingrozit : toti puscariasii PSD vor fi eliberati, se va reveni la Partidul Unic, vom avea relatii doar cu China si Koreea de Nord, taxe si impozite foarte multe, etc. Am vazut ce s-a intamplat in primul tur. Eu la tv nu stiu de ce nu se discuta despre acest lucru : Romania inapoi la comunism. Sfarsitul libertatii, democratiei este in 16 noiembrie. Am in vedere sa parasesc tara daca ponta iese presedinte, dar nu stiu daca ne va lasa...

Sa aveti saptamani frumoase, si bucurati-va de democratie, libertate atata cat vom mai avea. Imi e teama, sincer...

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Temerile tale sunt în mare parte justificate, dar încă nu e totul pierdut, trebuie doar să ieşim în 16 cât mai mulţi la vot şi scăpăm de ciuma PSD-Ponta.

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

http://www.tpu.ro/......-mai-mult/

Nu dispera! Dacă ne vom mobiliza, o să-l dăm jos pe Ponta.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca nimic nu ne mai salveaza decat rugaciune nostre fierbinti catre Dumnezeu! Nu sunt eu ultra-crestin dar. cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa ne întoarcem fata spre El, sa-i cerem ajutor!

| K0sti a răspuns:

Du-te si culca-te! Ia un distonocalm! laughing
Mari probleme aveti!

| THCC a răspuns (pentru NOname):

Doar prostii voteaza cu Ponta, un om inteligent isi da seama cine e in spatele lui. Cum sa il dai jos pe Ceausescu si sa ii pui tot pe ei sub un alt nume, iar acum sa vrei sa votezi cu un om care a crescut langa Iliescu si Nastase.

Acum iti poti da seama de ce merge tara asa de bine, pentru ca suntem o natie de prosti si ne meritam soarta.

Am vazut argumente din partea sustinatorilor PSD: "Cei care votati cu Klaus, nu uitati ce au facut nemtii in Romania"(cu un link catre holocaust), la ce sa te mai astepti?

NOname
| NOname a răspuns (pentru THCC):

Aşa e, proşti da' mulţi.
Sunt amuzanţi în naivitatea sa, disperarea şi lipsa de argumente. Se agaţă de tot felul de nimicuri şi stupidităţi, iar când nu găsesc nici din acestea, le inventează.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Schimba canalul preferat. Daca situatia pe care ti-o regizeaza cineva te influenteaza psihic, ai nevoie de un psihiatru.Amintesteti povestea cu drobul de sare a lui Creanga si vezi daca te incadrezi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Tu ai trait pe vremea comunismului? Stii macar ce-i aia? Sau ti-e frica de ceva ce nu cunosti (frica irationala patologica). Nu, nu ne putem intoarce in era comunista, nu este posibil. In primul rand ca nu sta in puterea presedintelui sa faca astfel de trecere... In al II-lea rand se pare ca habar n-ai care sunt atributiile presedintelui.
Ca idee, oricum prea multa democratie n-a fost nici pana acum, doar ca nu te-ai prins tu.

| a3e6u9 a răspuns (pentru NOname):

Nu-mi vine să cred că ești suficient de naivă încât să crezi că va fi mai bine cu vreunul din ei. Mai bine nu va fi, oricine va veni.

Chiar dacă ar reînvia Cuza, n-ar putea face mare lucru ca președinte datorită puterilor limitate și nu spun că președintele ar trebui să aibă puteri nelimitate, fiindcă puterea corupe. Spun doar că nu prea contează.

NOname
| NOname a răspuns (pentru a3e6u9):

Încearcă să gândeşti, înainte să-i faci pe alţii naivi. Nu apreciez impertinenţa gratuită.

Pune un "Stalin" ca şef de stat şi pune un "Gandhi" şi vezi dacă sesizezi vreo diferenţă!

| a3e6u9 a răspuns (pentru NOname):

Stalin a avut puteri nelimitate. Ce puteri crezi că are președintele României?

NOname
| NOname a răspuns (pentru a3e6u9):

Nu de puteri e vorba, ci de caractere, mentalităţi, ideologii, tendinţe şi direcţii diferite, de crearea unei anumite atmosfere în stat prin propriul exemplu, care inevitabil va avea o influenţă.

| a3e6u9 a răspuns (pentru NOname):

Dacă va fi Iohannis președinte, vei vedea singură că nu se va schimba mare lucru. Sper să greșesc, sper să fie mai bine, dar nu cred. Rău a fost, este și va fi.

NOname
| NOname a răspuns (pentru a3e6u9):

Ai putea să afirmi asta, doar dacă undeva într-un Univers paralel ar ieşi Ponta preşedinte şi ai putea să faci o comparaţie obiectivă.
În lipsa acestei posibilităţi, sunt doar presupoziţiile tale, care nu pot fi confirmate obiectiv şi par irealiste.

Eu una, consider că diferenţe vor exista, chiar dacă poate nu impresionante, dar considerabile pe termen lung. Dar, desigur, în lipsa acelui Univers paralel, care să vină în contrabalans, aceste diferenţe vor fi sesizate şi apreciate la adevărata sa valoare de prea puţini.

Poate la nivel individual nu se vor schimba foarte multe, cel puţin nu imediat, dar la nivel naţional, în timp mai ales, se va observa o schimbare şi România va fi percepută altfel şi din afară, odată ce va avea la conducere un om serios şi respectabil şi se va apropia mai mult de ţările care ne-au luat-o înainte ca dezvoltare, ca stabilitate, ca nivel de trai, ca progres, ca mentalitate...

| Gabbriell a răspuns:

Daca iese Ponta ne ducem dracu toti sad