| anonim_4396 a întrebat:

Dragi truditori,neplatiti,ori care munciti in perioade de proba neplatita,unde poate reclama un angajat,faptul ca nu si-a primit salariul de doua luni si este amanat mereu? cum isi poate obtine salariul de la angajator, fara sa ajunga pe la tribunal? ajutati-ma va rog cu o informatie?

Răspuns Câştigător
| express11 a răspuns:

Ii cam impune sa si plateasca.dar il poti da in judecata, nu te costa nimic.doar o cerere, pe care o gasesti pe net, si eu am patit asta.am dat 2 in judecata si am castigat.bafta.

7 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Foarte sincer.Sa ne anunti si pe noi daca ti ai mai recuperat vreun salariu ceva! ok.

| anonim_4396 explică (pentru VadTot):

O sa incerc, cu placere.deja ma gandesc sa infiintez o echipa de recuperare a salariilor celor prostiti de patroni,ma tem insa sa nu cadem in latura radicala a fenomenului,.din ura,din razbunare, din rautate, nu ca acestia nu ar merita, fiindca sa-ni fie cu iertare, nedandu-mi salariul intreg ori la timp ori deloc.ma condamni la hotie, neplata facturilor, dar in primul rand la FOAME.si nu prea-mi place sa mor de foame.

| VadTot a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii cum avem medicul de familie ..ar fi fost bun sa avem si... Avocatul familiei...happy

| express11 a răspuns:

La itm, directia muncii din orasul tau.

| anonim_4396 explică (pentru express11):

Pot cei de la itm sa impuna angajatorului, plata salariilor restante? fiindca de regula astia vin dau o amenda, de regula nu taie chitanta fiindca iau doar jumatate si astfel si ei si patronul si-au facut datoria iar angajatul ramane muritor de foame? am de gand sa depun o lacramatie cu nr de inregistrare si tot tacamul dac as sti sigur ca ei pot rezolva.

| anonim_4396 explică (pentru express11):

Multumesc de raspuns.imi voi cauta dreptatea, chit ca umbla ea prin Romania cam cu capul spart.bafta.

| express11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu tribunalul o rezolvi, mai ales daca nu ai semnat state de plata.tu nu trebuie sa dovedesti nimic, angajatorul este chemat in instanta si el trebuie sa dovedeasca. cererea este simpla, o depui la judecatorul de serviciu datata si semnata.http://www.avocatnet.ro/......jator.html

| express11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ii cam impune sa si plateasca.dar il poti da in judecata, nu te costa nimic.doar o cerere, pe care o gasesti pe net, si eu am patit asta.am dat 2 in judecata si am castigat.bafta.