| tonyc7 a întrebat:

Dupa cat timp se prescrie infractiunea de insulta/ incalcare a dreptului la demnitate prevazuta in Codul Civil?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Insulta nu este infractiune.
Pe cale civila, datoriile si faptele se prescriu in 3 ani, daca nu se insista asupra lor.
Doar anumite categorii de notiuni civile au timp de prescriptie diferit sau deloc (cum ar fi proprietatea imobiliara).

| aXy99 a răspuns:

De cand prevede codul civil infractiuni? laughing

| Dintrebare a răspuns:

Da, asa e, in civil poti solicita daune morale in termen de 3 ani

| tonyc7 explică (pentru aXy99):

Pai si atunci cum sa le numim? happy

| tonyc7 explică (pentru Dintrebare):

In 3 ani sau si peste 7 ani? Eu stiam ca pentru insulte termenul e imprescriptibil.

| Dintrebare a răspuns (pentru tonyc7):

Termenul de prescriptie este de 3 ani, dupa cum iti spuneam mai sus

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus intrebarea si ti-am raspuns. Insulta nu mai este infractiune din 2006.
Pentru afectarea dreptului la demnitate poti actiona pe cale civila, in baza raspunderii civile delictuale si actiunea este imprescriptibila.

| tonyc7 explică (pentru Ioandelasal):

Am retinut si raspunsul tau (sa nu crezi ca nu l-am retinut) dar am intrebat din nou ca sa verific (cu toate ca esti o sursa destul de credibila si chiar pari inteligent dupa cum raspunzi).
Si ai vazut ce rezulta daca intreb din nou. Un alt user tocmai mi-a dat un raspuns diferit (ca speţa asta cu insulta se prescrie in 3 ani). Deci eu pe cine sa mai cred, pe tine sau pe el?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru tonyc7):

Nu ma crede pe mine, crede Codul civil:
"ART. 2.502.Imprescriptibilitatea dreptului la acţiune. Cazuri
  (1) Dreptul la acţiune este imprescriptibil în cazurile prevăzute de lege, precum şi ori de câte ori, prin natura sau obiectul dreptului subiectiv ocrotit, exerciţiul său nu poate fi limitat în timp.
  (2) În afara cazurilor prevăzute la alin. (1), sunt imprescriptibile drepturile privitoare la:
  1. acţiunea privind apărarea unui drept nepatrimonial, cu excepţia cazului în care prin lege se dispune altfel;"

| tonyc7 explică (pentru Ioandelasal):

Si de unde reiese din acest text referirea la insulta sau la incalcarea demnitatii? Ca tot nu sunt lamurit.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru tonyc7):

Dreptul la demnitate este un drept nepatrimonial.

| tonyc7 explică (pentru Ioandelasal):

Deci, cu alte cuvinte, in cazul incalcarii acestui drept (al demnitatii) prin insulte si exercitare de presiune psihica, se poate impune o actiune in instanta (pe civil)? Da sau nu? Ca vreau sa pricep clar.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru tonyc7):

Ti-am spus de atatea ori ca m-am plictisit!
Actiune in civil, in baza raspunderii civile delictuale, pentru afectarea dreptului la demnitate.

| tonyc7 explică (pentru Ioandelasal):

Si in cazul in care isi angajeaza avocat iar eu voi pierde procesul cu el (mai ales ca eu nu voi avea avocat, preferand sa reclam si sa justific pe cont propriu), la final voi fi obligat sa achit, ca cheltuieli de judecata, inclusiv suma cu care el isi plateste avocatul?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru tonyc7):

Si asta ti-am mai spus-o!
Cel care pierde integral procesul va fi obligat sa plateasca toate cheltuielile de judecata, inclusiv cele facute de cealalta parte din proces.
Iti recomand iarasi sa te adresezi unui avocat, macar pentru o consultatie si sa-ti redacteze cererea de chemare in judecata, daca iti confirma ca ai sanse sa castigi.

| tonyc7 explică (pentru Ioandelasal):

Deocamdata am alte treburi mai importante de facut. Daca spui ca termenul de chemare in judecata (pe civil) e imprescriptibil pentru acest gen de fapta (insulta si incalcari de drepturi prin abuz mizerabil), inteleg ca pot demara aceasta actiune si peste 1 an si peste 2 ani si peste 7. Corect?

| tonyc7 explică (pentru Ioandelasal):

Se pare ca nu esti bine informat, actiunea asta este una prescriptibila (se prescrie in 3 ani)!
Daca nu esti sigur pe un lucru, macar spune ca nu esti sigur, ca sa nu mai dezinformezi lumea.