| IonelFlorianUrzica a întrebat:

Era mai bine pe vremea lui Ceaușescu?

14 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Iar ai băut Mona?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca esti nascut după anii 90 nu sti ce greu era pe timpul lui Ceausescu, nu era apă calda, iarna nu erau gaze la aragaz era frig se oprea foarte des lumina, facea coana Leana Ceausescu economie, program la tv doar 2 ore de la 20 la 22, mincare nu era in alimentara. sau cand era se dadea pe sub mina erau cozi infernale la pui la lapte la brînza, stateai degeaba la cozi ca cine intra primul cumpara tot, restul plecau acasa cu mina goala, dar se statea la coada de la prima ora. Atunci lumea avea bani salarii mari dar nu gaseai nimic in magazine, totul se dadea la securisti pe pile, nu gaseai banane portocale, decat cu mari sacrifici doar de Craciun, acum gasesti detoate dar nu sunt bani ca sa scumpit mincarea, daca ar fi salariile si pensiile mai mari ai gasi ce sa cumperi din piata de mincare sau din supermarket, dar asa cu 100 lei acum numai cumperi nimic, pe vremea lui Ceausescu cu 100 lei puteai sa cumperi detoate, dar nu aveai ce.

| ioana748 a răspuns:

Pe vremea lui Stefan cel Mare era cel mai bine.
Au trecut 35 de ani de la revoluție.

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Daca ar fi sa o luam logic, lucrurile bune ar fi fost economia, alimentatia mai sanatoasa si faptul ca toti, indiferent de cate clase aveau, aveau un loc de munca.Dezavantajele le-a spus si CristiDinBucuresti care cel mai probabil a prins cativa ani de comunism

| MihaitzaItza a răspuns (pentru IL0VEDINER0):

Economia?
Producea Romania mult și prost și nu putea sa îți întrețină populația pentru că nea Nicu își făcea palate

Alimentația?
Salam cu soia, gheare de pui și nechezol?

| MihaitzaItza a răspuns:

Gândește te așa. Aveai o nemulțumire făcea închisoare. Nu aveai nemulțumire stăteai fericit 3 ore la coada pentru o pâine.

| IL0VEDINER0 a răspuns (pentru MihaitzaItza):

Dar de ce nu vorbesti si de fructele xrescute in mod natural, dulceata facuta acasa, carnea care nu statea 3 luni in chimicale prin magazine, ouale de casa si multe altele? Alimentatia chiar era mult mai buna in acea perioada, sa nu mai spunem ca dependenta de zahar nu exista pe atunci.

| Cinic a răspuns (pentru IL0VEDINER0):

Decât partea cu alimentatia ai înimerit-o! Economia era praf, pentru ca Romania era izolata din punct de vedere economic, in special incepand cu anii 80. Noi nu puteam concura cu nici o tara vestica la capitolul asta, nici macar in agricultura pentru ca la aia tehnologia era mult in fata noastra. In rest comunismul a fost, este si va fi un cancer pentru societate. Nici capitalismul conumerist in care traim nu-i prea grozav, dar eu nu cunosc nici o tara care sa iubeasca comunismul. Spre exemplu china s-a dezvoltat economic si militar prin sclavirea totala a populatiei. Mana de lucru ieftina, si drepturi inexistente pentru muncitori au atras corporatiile vestice sa isi mute liniile de productie in china.

| MihaitzaItza a răspuns (pentru IL0VEDINER0):

Hai sa vorbim de agricultura plina de pesticide de pe vremea comunismului... stii tu cand marile fabrici de ingrasaminte chimice prosperau.
Ai auzit vreodata de DTT?
Unul din cele mai toxice insecticide folosite de comunisti in ani 70 si 80. Americanii au facut studii si au constat cat de toxic e si nu l-au mai folosit. Ghici cine l-a mai folosit timp de vreo 15 ani. Ai ghicit romanii.

Lasa vrajeala ca nu cred ca stii despre ce era vorba.
Romanii mancau resturile care ramaneau de la export...

| kalasnicov22 a răspuns (pentru MihaitzaItza):

Si acum folosim pesticide interzise in SUA, importate din China deci ce s-a schimbat?

| MihaitzaItza a răspuns (pentru kalasnicov22):

Acum suntem obligați să respectăm standarde UE. Care sunt la fel mai înalt nivel.

| kalasnicov22 a răspuns (pentru MihaitzaItza):

Ori te-ai nascut ieri ori esti venit de pe alta planeta. https://wwf.ro/......ise-in-ue/

| IonelFlorianUrzica explică (pentru gabicoo):

Ti se pare o intrebare idioata? De ce?

| LisaJulie a răspuns:

Daca erai in relatii cu partidul comunist, nu era rau deloc, daca nu la coada pentru alimentele de baza la fel ca toata lumea