| LanguageMaster a întrebat:

Este interzis prin lege limbajul vulgar în locurile publice?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este interzis, fapta constituind contraventie conform L.61/1991, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.1.Pentru asigurarea climatului de ordine şi linişte publică necesar  desfăşurării normale a activităţii economice şi social-culturale şi promovarea unor relaţii civilizate în viaţa cotidiană, cetăţenii sunt obligaţi să aibă un comportament civic, moral şi responsabil, în spiritul legilor ţării şi al normelor de convieţuire socială.
  ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte,  dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
  1)1)săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora;"
Amenda este de la 200 la 1.000 lei.

5 răspunsuri:
| Paula2018 a răspuns:

Daca discuti tu cineva probabil nu intervine nimeni sa iti atraga atentia, insa daca adresezi cuvinte jignitoare trecatorilor, te poti astepta la o plangere. Ideea e ca nu prea stiu de ce ai face asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E contraventie

| Catrice a răspuns:

Daaa, de aia toată lumea înjură pe unde apuca.

| darrio2007 a răspuns (pentru Catrice):

Inseamna ca incalca legea.

| Donsavas a răspuns:

Tulburarea liniștii publice este o infracțiune.