| anonim_4396 a întrebat:

Este legal să dau citate din traducerea în română a cărților? Dacă da, ce articol din constituție spune asta?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

1. Este legal să dau citate din traducerea în română a cărților?
Depinde ce intelegi prin citate. In principiu da.

2. Dacă da, ce articol din constituție spune asta?
Nu e in constitutie, este in legea 8 din 14/03/1996 (Legea cu privire la drepturile de autor)

========
Articolul 33 (1) :
Sunt permise, fără consimţământul autorului şi fără plata vreunei remuneraţii, următoarele utilizări ale unei opere aduse anterior la cunoştinţa publică, cu condiţia ca acestea să fie conforme bunelor uzante, sa nu contravina exploatării normale a operei şi sa nu îl prejudicieze pe autor sau pe titularii drepturilor de exploatare:
b) utilizarea de scurte citate dintr-o opera, în scop de analiza, comentariu sau critica ori cu titlu de exemplificare, în măsura în care folosirea lor justifica întinderea citatului;

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

In primul rand, nu explici exact la ce te referi. Unde vrei sa folosesti acele citate si cat de lungi sunt citatele?

In al doilea rand, crezi ca in Constitutie exista cate un articol care trateaza fiecare situatie particulara imaginabila?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Nu, dar sigur există o lege pentru drepturi de autor în care se stipulează dacă pot să folosesc citate.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Repet, nu ai specificat cum, unde, cate si in ce scop ai de gand sa folosesti aceste citate. In functie de aceste lucruri poate fi legal sau nu.

Daca vrei sa pui un citat din Shakespeare pe o imagine si sa o postezi pe Instagram, nu este nici o problema, indiferent cine a tradus acel citat.

Daca insa copiezi cuvant cu cuvant in integralitatea ei o traducere a unei opere de Shakespeare facuta de altcineva si incerci sa o valorifici ca fiind a ta, asta ar putea fi ilegal (daca opera si traducerea nu fac deja parte din domeniul public)

| sierra1 a răspuns:

E legal dar să fie citat nu altceva.

Dar constituția se ocupă cu chestii mai mărunțele, nu cu probleme vitale și capitale ca asta de față

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul general este legal, daca nu sunt foarte mari si indici sursa (cel putin autorul si opera).
In Constitutia Romaniei nu exista prevederi de detaliu privind drepturile de autor, acestea sunt prevazute in L.8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe.