| Lucaaragiale23 a întrebat:

Este legal sau ilegal ca o persoana să facă concursuri fake?
Adică să facă un concurs și când e sa fie vorba de extragerii și de premii brusc apare o "problemă" cu poliția și după astea dispare ..nu răspunde la mesaje și etc
Ce se poate face in acest caz?
Este fraudă? Se poate face ceva sau recupera premiile cumva?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este total ilegal, fapta respectivului este infractiunea de inselaciune.
Ce se poate recupera, daca este cazul, este suma de bani data pentru participare, nu si premiile promise.

| Lucaaragiale23 explică (pentru Ioandelasal):

Îmi poti spune ce legii încalcă având în vedere ce am spus mai sus și că a mințit?

| johnnny123 a răspuns:

Se numește "înșelăciune". Și nu, nu este legal, în caz că nu-ți poți da seama singur.

Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii - Înşelăciunea -
Art. 244. -

(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Se pare ca nu mi-ai citit atent raspunsul, am spus ca a comis infractiunea de inselaciune si aceasta infractiune este prevazuta de Codul penal, ti-a citat-o utilizatorul johnnny123.

| Lucaaragiale23 explică (pentru johnnny123):

Și ce riscă aceasta persoana

| Lucaaragiale23 explică (pentru Ioandelasal):

Da, mulțumesc oricum

| johnnny123 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Scria mai sus exact ce riscă, nu ești în stare să citești câteva rânduri?

(1) se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani
(2) se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani

| Lucaaragiale23 explică:

Ai greșit întrebarea și răspunsul băiatul meu anonim

| ALM2000RO a răspuns:

E ilegal, da.
Cum a spus și userul Ioandelasal (care e jurist, chiar cel mai bun și mai serios de pe-aici), se numește înșelăciune.
Tu fă plângere la Poliție, se va ajunge să facă închisoare respectivii, dacă vor fi găsiți vinovați. Dar premiile nu se pot recupera, decât cel mult suma pe care ai dat-o pentru participarea la concurs.

| trophin a răspuns:

Daca persoanele (adulti) care participa de voie buna, nu e inselaciune, a pur si simplu idiotenie. ce film ai vazut, de ai venit cu intrebarea asta?