| RaHex a întrebat:

Este normal ca la cumpararea unui energizant sa le arat buletinul in format electronic si sa nu-mi dea energizantul?
Am 22 de ani si nu pot sa-mi cumpar un energizant fara buletinul fizic?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Am 22 de ani si nu pot sa-mi cumpar un energizant fara buletinul fizic?"

poate arati de cinșpe caz in care e corect ce se intâmplă

| gabicoo a răspuns:

22 fără câți?

O Carte de identitate scanată poate fi prelucrată și modificată data nașterii.

| Violleta2022 a răspuns:

Normal este sa le arati buletinul real in mana, ca cel electronic poate fi falsificat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In general nu te poți legitimă cu o poza pe telefon, doar cu actul de identitate original.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este foarte normal, trebuie sa prezinti cartea de identitate in original.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu exista buletin in format electronic.
Tu ai aratat o poza, iar asta nu are absolut nici o valoare.

| goguPatent a răspuns:

Destul de normal
nu te poti legitima cu o poza

| Korkodeln a răspuns:

Cand se plictisesc (sau au ordin), politistii mai fac actiuni in care iau cursanti de la Academie care arata mai "minori" si-ii pun sa cumpere tigari, alcool sau alte chestii care nu se vand in mod normal minorilor si daca il fenteaza pe vanzator, pac, amenda.

Asa ca saracii vanzatori, din salariul carora patronul va trage amenda, prefera sa se asigure ca totul e in regula, nu stau ei in 2RON profit la o doza de energizant.

De asemenea, nu stiu cine ti-a zis ca o poza a cartii de identitate are vreo validitate, in mod legal trebuie sa ai intodeauna buletinul la tine in original si sa il prezinti la cererea organelor abilitate sa te legitimeze. Poza aia ridicola iti va aduce cel mult o amenda.

| goguPatent a răspuns (pentru Korkodeln):

"Cand se plictisesc (sau au ordin), politistii mai fac actiuni in care iau cursanti de la Academie care arata mai "minori""

Ce va fata mintea unora cand va plictisiti.