| Angelsergiuboy a întrebat:

Este obligat angajatorul sa imi acorde concediu de studii?

https://www.calculatorvenituri.ro/......at-dureaza

Am citit acest articol.

Durata concediului de studii difera pentru cel fara plata si cel platit si este stabilita astfel:

Concediu de studii fara plata - cel mult 30 de zile lucratoare, integral sau fractionat;
Concediu de studii cu plata - cel mult 10 zile lucratoare sau pana la 80 de ore, integral sau fractionat.

Am amintit mai sus ca angajatorul are obligatia sa asigure participarea salariatilor la programe sau cursuri de formare profesionala sau sa le ofere acestora concediu de studii platit. Participarea la cursuri de formare profesionala este reglementata astfel:

Cel putin o data la doi ani (companiile care au cel putin 21 de angajati);
Cel putin o data la trei ani (companiile care au sub 21 de angajati).

Aceste informatii miau atras atentia.

Urmez o facultate de inginerie si as avea nevoie de cele 10 zile cu plata si de cele 30 fara plata.

In acesti 4 ani de cate ori am dreptul sa iau aceste 10 zile sau aceste 30 de zile si se cumuleaza intr-un total de 40 sau nu?

Angajatorul mi-a spus ca nu imi acorda cele 10 zile cu plata decat cele 30 fara plata daca vreau.

Au dreptul sa nu imi acorde cele 10 zile cu plata din ce am inteles odata la 2 ani, 10 zile cu plata as avea dreptul deci un total de 20 de zile platite in cei 4 ani de studii.

In ce conditii poate firma sa imi refuze acest drept? avand in vedere ca firma la care lucrez nu oferta cursuri de specializare in interiorul firmei pentru angajati.

Si ce pot sa fac pentru a obtine aceste zile cu plata pentru studii daca firma nu doreste sa le acorde?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai daca absenta salariatului ar prejudicia grav desfasurarea activitatii.

De asta de zici?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste mai atent si cauta sa intelegi prevederile privind concediul pentru formare profesionala, respectiv fara plata si platit.
Pe scurt:
-Concediul luat la initiativa ta este fara plata.
-Concediu cu plata este atunci cand angajatorul te trimite la un curs de formare profesionala.

| Angelsergiuboy explică (pentru sierra1):

Intr-o firma de sute de angajati cum pot prejudicia eu grav desfasurarea activitatii cand mai sunt 10 ca mine in acelasi birou.

| Angelsergiuboy explică (pentru Ioandelasal):

Angajatii care doresc sa urmeze cursuri de formare profesionala sau studentii care lucreaza si intra in sesiune pot opta pentru un concediu de studii, cunoscut si sub denumirea de concediu de formare profesionala.

| Angelsergiuboy explică (pentru Ioandelasal):

Practic pentru sesiune as avea nevoie de zilele cu plata sub denumirea de concediu de formare profesionala

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Iti raspund aici la ambele comentarii.
Se pare ca nu mi-ai inteles raspunsul si nici prevederile legale.
Am facut facultatea de drept la fara frecventa, in timp ce lucram, este adevarat ca in urma cu multi ani si n-am primit concediu platit pentru examene. De regula imi luam din concediul de odihna, doar o singura data mi-am luat concediu fara plata.
Asa cum ti-am spus concediu platit se primeste doar daca angajatorul te trimite la cursuri de formare profesionala.

| sierra1 a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Nu te certa cu mine, ceartă-te cu legiuitorul (din care tocmai ce am citat!)