| Mirabela6789 a întrebat:

Eu am 3 copii, 2 cu actualul soţ un baiat de 6 ani şi o fata de 3 ani şi cu fostul iubit nu am fost casatorita legal cu el, un baiat care are 10 ani. Nu l-am mai vazut de 4 ani pentru ca fostul meu iubit nu îmi dă voie să îl vad şi nici pe el nu îl lasă să vorbeasca cu mine. Baiatul ma suna pe ascuns. Când am decis să mă despart de el a zis ca plec dar fara copil, am fost la poliţie sa pot sa îmi iau copilul de acolo când am plecat dar nu s-a facut nimic. Eu sunt de 7 ani desparţita de el. Nu ma mai lasa fostul meu iubit e şi violent, nu s-a mers în instanţă până acum.Cu actualul soţ sunt casatorita legal cu acte şi el e de acord să îmi iau şi celalalt copil la mine. A zis ca nu îl deranjeaza şi ca unde cresc 2 creşte şi al 3lea. Ce pot face să îmi iau baiatul de acolo? Imi e foarte dor de el. Am nevoie de sfaturi vă rog nu ma judecaţi.

7 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Cine ar judeca o mamă? să judeci o femei pentru că are copii? copii nau nicio vină pe Pământul ăsta și lumea asta indiferent ce ai facut părinți lor copii nu trebuie tratați ură sau judecați umiliți Pentru faptele părinților lor punct. Să judeci o mamă și un copii trebuie să fi un "om" cu probleme grave de sănătate grave rău de tot punct.

Nu are niciun drept fostul dumneavoastră soț Doamnă legal sa va interzică să vă vedeți auzi iubit copilul pe care l-ați audus pe lumea și ia-ți dată viață și mai ales dacă băiețelul își dorește mamă îi este dor de mama lui își iubește mama mergeți prindeți un avocat bune ieșiți în instanță și dați în judecată pentru abuz și sechestratrea unui coplilui care își vrea mama își iubește mama ce face este nu este normal și nici sănătos fiindcă abuzează băiețelul copilul la libertatea și decizia propie să-și vadă mamă nu are niciun drept sa facă una ca asta să țină departe să interzică unui copil să-și iubească mamă el o să-l îmbolnăvească pe copil din cauza la apucăturile și sechele lui anormale nu asta înseamnă să fi părinte cu Adevărat este treaba voastră ce conflictele nemulțumiri aveți pe voi doi vă privește acest aspect nu trebuie sa suporte un copil alergile pe care l-ați făcut voi doi.

Copii sănt darul lui Dumnezeu orice copil fie Adolescent fie minor tot copil este ei sănt darul și decizia lui Dumnezeu atâta tot cine judeca un copil și are gânduri rele cu copii Dumnezeu săi dea de Pământul și sale ia mintea de la primul gând spurcat și infect în mintea lor...

| gabicoo a răspuns:

Sper că nu ești troll.

| gabicoo a răspuns:

Acțiune în instanță. Dar trebuie să ai dovezi solide că nu este bine îngrijit de către tată.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura cale legala este o actiune in instanta, la judecatorie, pentru stabilirea domiciliului la tine, obligarea fostului iubit la plata obligatiei de intretinere (pensie alimentara) si stabilirea unui program de vizite.
Va trebui sa dovedesti ca ai conditii mai bune de crestere si ingrijire a copilului decat are fostul iubit, inclusiv printr-o ancheta pihosociala.

| eliancodrut a răspuns:

In certificatul de nastere, la rublica "tata" este trecut fostul iubit?

| Mirabela6789 explică (pentru eliancodrut):

Nu pentru ca nu a vrut sa îl recunoasca desi am facut si test ADN si a vazut ca copilul e al lui eu tot ce vreau e sa iau copilul sa fie alaturi de mine şi de fraţi lui chiar daca sunt fraţii doar de mamă actualul meu soţ e de acord sa îl iau chiar dacă nu e copilul lui

| eliancodrut a răspuns (pentru Mirabela6789):

Hm! Ceva este in neregula acolo. Pai, daca nu l-a recunoscut, iar in certificatul de nastere el nu este trecut si nu exista hotarare judecatoreasca in acest sens, singurul tutore al copilului esti tu. El nu are nici un drept asupra lui.
Singura cale este instanta de judecata. Iti trebuie un avocat bun.