| Andrei7520152 a întrebat:

Exista presa libera in romania sau este totul politizat? Am gasit prin intimplare un ziar din 2002 (evz). Mi s-a parut interesant, asa ca am pozat articolele

http://i42.tinypic.com/331p26e.jpg

http://i42.tinypic.com/11v44s5.jpg

iar acum avem:

http://www.evz.ro/......74081.html

http://www.evz.ro/......31682.html

Nu vi se pare ceva in neregula aici? faptul ca unele ziare sunt mult prea precauti in a critica puterea (probabil un obicei din era comunismului?). Iliescu avea dreptate sa arete degetu mijlociu la americani, Geoana era si el misto, parlamentarii erau smecheri. Astazi Iliescu e un criminal comunist. De ce nu era luat la rost pentru crimele din revolutie in timpul mandatului? deci pe scurt. avem o presa cat decat obiectiva in care putem avea incredere?

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă e ceva ce e liber în România, din fericire, presa cu siguranţă se numără printre ele.
Atâta timp cât tu poţi scrie ce vrei în ziarul tău se cheamă că presa e liberă.
Există chiar ziare cu conţinut neo-fascist în limba română care se vând la chioşcuri de ziare în centrul Clujului unde nu se mai conteneşte cu critica atât împotriva lui Iliescu, cât şi a lui Băsescu, cât şi a tuturor. Asta înseamnă presă liberă!
De-aia sunt 200 de ziare şi vreo 1000 de reviste la chioşcul de ziare! Pentru că ai de unde alege!
Aaaah! Că EVZ şi-a modificat pe parcursul timpului politica editorială - e cu totul şi cu totul altă poveste!
Să nu uităm că şi tu dacă-ţi faci ziar, dictezi angajaţilor ce să scrie! Şi nu, refuz să te cred că i-ai lăsa pe angajaţi să-şi facă de cap pe banii tăi şi să scrie nasoale inclusiv de tine. Nu neg că poate asta ar fi intenţia ta la început, dar sigur nu vei proceda aşa - nimeni n-ar proceda şi nu procedează aşa.

Evz a trecut prin vreo 3 cumpărări şi recumpărări - asta înseamnă 3 schimbări diferite de la momentul în care au fost scrise articolele pozate de tine şi până astăzi. Sigur, asta înseamnă că un ziar are o viziune în funcţie de voinţa unor şefi.

DAR, asta NU înseamnă nici pe departe că nu există presă liberă în România.
Şi da, ai remarcat totuşi ceva bine însă ai formulat prost. Nu e vorba neapărat de un "obicei comunist moştenit" în privinţa rezervelor în ceea ce priveşte criticarea puterii ci pur şi simplu e vorba de altă epocă.
Gândeşte-te că cei care scriau în 2002 erau jurnalişti care făcuseră facultatea pe jumătate în comunism sau care o începuseră în 1989 şi apoi au avut pauză de lupte de stradă sau care au făcut-o la începutul anilor '90 când în România era semi-anarhie şi nicio dâră de idee şi de orizont.
Judecă situaţiile în context, nu prin prisma prezentului.

Salut.

| harciog a răspuns:

Da. "Presa liber politizata si liber manipulatoare".

| harciog a răspuns:

Konjeriketule,ai uitat sa amintesti de grupurile de interese si ca orice redactie are la ora actuala un patron care este imposibil sa nu aiba o anumita directie spre un anumit regim politic in timpul caruia i-a trecut cei mai multi bani prin buzunare.Ce mama dreaku ne imbatam cu apa rece?

| TripatPePoezii a răspuns:

Pai hai sa o luam altfel.Lucrurile nu sunt ca in carti.Presa este o afacere ca oricare alta.Nu conteaza obiectivitatea ci profitul.Pana la urma e normal avand in vedere faptul ca in societatea de azi lacomia a devenit calitate si cei mai lacomi sunt priviti ca modele de urmat.

kongeriket
| kongeriket a răspuns (pentru harciog):

Ceau hârcioage!
Păi eu zisei cam așa: "Evz a trecut prin vreo 3 cumpărări şi recumpărări - asta înseamnă 3 schimbări diferite de la momentul în care au fost scrise articolele pozate de tine şi până astăzi. Sigur, asta înseamnă că un ziar are o viziune în funcţie de voinţa unor şefi." - pe scurt, am admis că patronul își poate (și deseori o și face) impune propria voință în politica editorială.
Dar, asa nu înseamnă că nu există libertate a presei. De când există presă întotdeauna a existat un "ziar de stânga", un "ziar de dreapta", un "ziar extremist", etc. etc.
Atâta timp cât îți poți face tu ziarul propriu și să scrii ce vrei în el se cheamă că presa e liberă.

De pildă, ai rămâne surprins ce tiraje are totuși ziarul/revista Kamikaze, o revistă a cărui conținut îl detest și-l consider cretinoid-conspiraționist. Și totuși, aberațiile lor sunt bine mersi pe hârtie și mulți cumpără pentru că "spune lucrurilor pe nume".
Există presă liberă în România iar cei care nu pot admite asta fie locuiesc într-un sat unde se difuzează 3 ziare, fie sunt niște persoane care doar pronunță cuvântul "presă" fără să-i cunoască însemnătatea lui reală.

| harciog a răspuns (pentru kongeriket):

Imi pare rau ca n-am stiut ca a-ti cumpara propriul ziar si a scrie ce vrei tu in el inseamna pur si simplu ca presa este libera. Daca este asa crede-ma ca chiar nu face 2 bani.Eu ma gindeam la libertatea presei ca fiind acea care acorda oricarui redactor libertatea de a relata orice fara nici o directie si fara nici o urma de manipulare, care sa spuna lucrurilor pe nume pur si simplu.