| Alex00990 a întrebat:

Am 15 ani si pasiunea mea este politica. Vreau sa ma implic in politica dupa ce devin adult. Vreau sa va intreb cum as putea face asta? De unde sa incep? Ce carti despre politica mi-ati recomanda? Cum pot sa tin un discurs convigator?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Alex, docamdata fă şcoala. Ia note cit mai marei. Apşoi o sa incepi cu lipirea afişelor. Si daca sefii vor vedea ca o faci bine, cine stie ce funcţie ai putea primi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te inscrii intr-o filiala de tineret a unui partid. Asa se incepe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are rost să-ți spun ce mizerie înseamnă politica?
Și la ce te referi prin pasiune?

| francut a răspuns:

Din fericire, nu exista carti care sa te invete politica. Si asa sunt destui oameni parsivi. Daca i-ar mai invata cineva si pe restul... Si, Doamne! sper ca pana la majorat sa-ti treaca.

| Victoria18 a răspuns:

Nu stiu daca mai ai loc de hoti.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Omul potrivit, la locul potrivit. Daca in politica am avea specialisti in domeniile lor, am duce-o bine, din pacate avem politicieni.Invata cat mai bine si devin-o un bun specialist intr-un domeniu care-ti place. Poate pana vei creste tu, vom ajunge la promovarea adevaratilor specialisti in politica romaneasca.

| PainTech a răspuns:

Cateva din cartile basic de pe tema asta sunt :

-Manualul Dictatorului ( stai calm, nu e chiar ceea ce pare ) :
> De ce politicienii nu vad nevoile oamenilor?
> Ce inseamna putere?
> Cum putem canaliza puterea?

-Principele ( veche, dar demna de luat in considerare )
> Strategii
> De ce oamenii "prea draguti" nu au succes in politica.

Cel putin asta stiu eu.

| minrest a răspuns (pentru sierra1):

Daca lipeste afise bine, o sa il angajeze cineva sa lipeasca etichete. Tu as crezi, ca Dragnea, Orban si Basescu au lipit afise cel mai bine?

| sierra1 a răspuns (pentru minrest):

Transmite-i şi tu : "Alex, docamdata fă şcoala. Ia note cit mai mari". Ori dacă tu îl incurajezi să se ocupe la vâtsta lui de altceva decât şcoală, dă-mi voie să-ţi zic: "îl ajuţi să deraieze de pe acum"

| minrest a răspuns (pentru sierra1):

Da. Ii scriu acum.

| minrest a răspuns:

Cel mai bine este sa intri in politica din alta cariera. Daca ai succes intr-o cariera, poti sa te evidentiezi intre alti membri ai partidului, daca nu, e foarte greu.

| sierra1 a răspuns (pentru minrest):

Bravo!