| CartofiorDulce a întrebat:

Voi ce parere aveti de injumatatirea pedepsei acuzatilor care au copii minori?

Răspuns Câştigător
| ValiR a răspuns:

Salut,
Eu cred ca toti care comit infractiuni trebuie sa- si execute pedeapsa plina...
Mai putin cei care au peste 75~ ani.
Mai trebuie sa ne gandim si ca se plateste din banii nostri o gramada pentru un detinut, unii chiar intra intentionat la puscarie pentru ca sunt conditii( mancare, un loc unde sa doarma).
Daca o persoana omoara pe cineva, nu stiu exact ce pedeapsa se da dar daca primeste 50 de ani si are 50 in momentul de fata consider ca ar trebui sa putrezeasca in puscarie, dar daca se reduce la jumatate scapa la 75...
Nu este corect ca multe alte lucruri din tara noastra.
Bafta!

4 răspunsuri:
| KillMePlease a răspuns:

Ihh...Pai depinde de fapta pe care au facut-o...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea prevedere in legislatia penala a Romaniei si nici nu cred ca va fi introdusa.
In pronuntarea hotararii instanta are in vedere si situatia personala a inculpatului si poate reduce cu ceva pedeapsa inculpatului cu copii minori, dar nu la jumatate. Aceasta reducere la jumatate, prin lege, nu ar fi corecta, ar incalca principiul constitutional al egalitatii in drepturi, prevazut de art.16 din Constitutia Romaniei si ar fi declarata neconstitutionala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam aiurea. daca ai omorat pe cineva se merita sa crapi in inchisoare nu sa iesi dupa 8 ani (cum multi fac asa in ziua de azi ) sau dupa 4 ca ai copii. ce sa mai zic de violuri sau nenoriciri la fel de mari

| CartofiorDulce explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, la asta m-am gandit si eu.dar argumentul mi-a fost distrus cu intrebarea "Un om bun poate sa devina un om rau si un om rau poate sa devina un om bun?"