| MicutaMica a întrebat:

Ce ar trebui sa fac?
Din vara aceasta un tip nu imi da pace pe Facebook, l-am blocat tot imi scria de pe alte conturi... Vorbeste pornografic, vara ma ameninta ca ma violeza, dar eu credeam ca glumeste.
Si acum iar a inceput, a inceput sa fie si mai obscen sa ma ameninte, mi-a si jurat ca o sa vina dupa mine, mama a aflat, dar i-am zis ca nu mai e nimic, ca l-am blocat ca nu mai am nici o legatura cu tipul acela, iar acum ce ar trebui sa fac?
Mentionez eu am 14 el 18... Si amenintarile lui suna c.am asa ~ Iti jur ca o sa vin la tine si te i-au in masina si te duc intr-o padure ca sa nu te auda nimeni, si o sa imi fie foarte usor pentru ca tu esti mai mica si mai usoara. ~ Chiar nu stiu ce sa fac...

7 răspunsuri:
| Baiatu2000 a răspuns:

1 afla daca te cunoaste sau daca te stie de la prietenii tai
2 da-i report
3 daca e roman du-te la politie
4 sa-mi dai si mie facebook-ul tauwinking

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impreuna cu un parinte depune o plangere penala la politie, pentru amenintare.

NOname
| NOname a răspuns:

Anunţă-ţi părinţii şi mergeţi împreună la poliţie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu parintii despre asta. Schimba contul de facebook numele tau sa fie un nickname, numai lasa varianta prieteni valabila decat pentru tine sau cercul restrans in care ai incredere. Fii atenta la ce prieteni comuni aveti. Eventual numai folosi aceast site pentru o vreme, oricum facebook-ul nu e o mare pierdere, exista si alte site-uri de comunicare. Numai lasa poze la discretia tuturor. Oricum ar fi parintii ta trebuie sa cunoasca situatia ta si evita pe cat posibil sa mai comunici cu aceasta "persoana". Toate cele bune.

| mleonte81 a răspuns:

Politia poate afla usor cine e tipu ala. Opteaza preventiv decat sa regreti.

| MicutaMica explică (pentru NOname):

Pai da, dar el are un nume fals pe fb gen ~ Iuby ~

NOname
| NOname a răspuns (pentru MicutaMica):

Nu contează. La nevoie, de către persoane, care sunt autorizate să o facă, poate fi descoperit şi tras la răspundere.