| adaaad a întrebat:

Hey am 2 mici probleme!
Acum 2 ani am fost martor la vandalizarea unei masini la constanta si am dat atunci declaratie in calitate de martor etc. Cazul nu s-a incheiat nici acum si urmeaza sa ajunga in instanta, dar trebuie sa ma mai duc inca o data sa dau declaratie.
Eu sunt din Braila si acum stau la facultate la Bucuresti si ma gandeam ca poate s-ar putea sa imi fac viza de flotant si sa imi trimita aia citatia pentru tribunal la Bucuresti la camin. oare o sa se poata? si stiti ce trebuie sa fac pentru viza? e cam urgenta treaba deci trebuie sa ma misc repede si eficient. multumesc!

Răspuns Câştigător
| trăncănici a răspuns:

Aa,şi încă ceva,cred că scrie undeva în citaţie ce trebuie să faci în cazuri de genul ăsta,oricum, ia legătura cu acel avocat, sau du-te la poliţie, că tot autoritate este. poate că te pun poliţaii să dai declaraţie la ei şi scapi, dar nu ştiu sigur.Şi eu am depus mărturie mai demult la un divorţ şi-mi amintesc că în citaţie erau instrucţiuni.

5 răspunsuri:
| trăncănici a răspuns:

Cine-ţi plăteşte transportul pînă în Constanţa? Mai bine apelează la secţia de poliţie din apropiere, povesteşte-le şi poate te ajută ei cu vreun sfat ceva.Vezi la oficiul judiciar duin secţie.Să nu ascunzi nimic din ceea ce ştii.

| adaaad explică (pentru trăncănici):

Nu e problema de transport! Problema mea e ca nu vreau sa imi vina citatia acasa, sa o vada ai mei.

| trăncănici a răspuns (pentru adaaad):

Cred că tot la poliţie o rezolvi.Că de dus personal la tribunal, nu poţi.Normal ar fi să anunţi personal tribunalul, de noua adresă. Vorbeşte cu avocatul părţii pe care o aperi să te anunţe data instanţelor.

| trăncănici a răspuns (pentru trăncănici):

Avocatul părţii pe care o aperi este dator şi bineînţeles interesat ca tu să fi prezent la proces.

| trăncănici a răspuns (pentru trăncănici):

Aa,şi încă ceva,cred că scrie undeva în citaţie ce trebuie să faci în cazuri de genul ăsta,oricum, ia legătura cu acel avocat, sau du-te la poliţie, că tot autoritate este. poate că te pun poliţaii să dai declaraţie la ei şi scapi, dar nu ştiu sigur.Şi eu am depus mărturie mai demult la un divorţ şi-mi amintesc că în citaţie erau instrucţiuni.

| trăncănici a răspuns:

Mersi pentru fundiţă! Ai grijă să nu mai devii martor, că ai de tras.Mai mult ca sigur că nu te simţi excelent.