| Child a întrebat:

Hey! As vrea sa stiu daca sunt deja la o facultate si as vrea sa incep din anul urmator sa ma inscriu in paralel la o alta facultate la fara frecventa, voi plati la cea fara frecventa?

6 răspunsuri:
| BJK1903 a răspuns:

Vei plati la amandoua. Nu conteaza daca facultatea la FR este aceeasi facultate in care esti acum, tu daca platesti taxa poti sa faci paralel. Pentru ca la fiecare facultate(chiar daca au mai multe profile si au acelasi nume au alt decan la fiecare profil(asta nu stiu sigur cu decanul)). Sper ca te-am ajutat happy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu exista fara frecventa ci invatamant la distanta.
Daca la prima facultate esti pe loc bugetat va trebui sa platesti taxa de studii la a doua facultate, conform art.142 din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget."

"

| alessia5158 a răspuns:

Din cate stiu, universitatile din Ro au organizate doua forme cu frecventa redusa si anume : forma de invatamant la distanta (ID) si forma de invatamant cu frecventa redusa(IFR).
ID și IFR sunt forme moderne de pregatire, IN REGIM CU TAXA(achiabila si in rate), care presupun activitati la distanta(prin intermediul unei platforme de E-learning) si intalniri periodice fata in fata (cu prezenta obligatorie). Diferentierea intre cele doua forme o face numarul de ore/saptamana cu prezenta obligatorie ( mai putine la ID decat la IFR).

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Da, vei plati. Nu mai ai dreptul la loc bugetat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, cea dea doua facultate va fi cu plata.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru BJK1903):

De ce spanac le ar plati pe amandoua? si ce treaba are decanul cu asta?