| anonim_4396 a întrebat:

Hi TPU! Sa ma ingrijorez? Am terminat liceul, mi-am facut dosaru ala de somaj, am completat fisa aia cu 90 intrebari. Nu trebuia sa ma sune pana acum in legatura ca mi-au gasit ceva de munca sau ceva de genu?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

ANOFM nu are obligatia conform ultimei legislatii sa-ti gaseasca loc de munca.Ei doar afiseaza 'de ochii lumii ' la intrare cateva variante.Dar trebuie sa tii legatura, sa -i intrebi ce se cauta, sunt cursuri gratuite pe anumite domenii, cauta pe internet, clateste-ti ochii ca sa vezi ce ti se potriveste.
Alocatia de somaj trebuie oricum sa ti-o dea. De obicei dureaza pana iti aproba, apoi inca o luna pana primesti prima indemnizatie. Ti-au aprobat sau te-au lasat 'in aer"?
Vorbeste cu ei la fata locului, la telefon, nimanui n-o sa-i pese de tine!

3 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

De fapt nu stiu ce doresti? Poti pastra si somajul si locul de munca.Conform unei legi mai noi al carui numar nu-l cunosc. Asta este sigur.
Dar trebuie sa-ti faci un plan clar, in functie de ce doresti sa faci pe viitor. Vrei somaj, te duci la ei si-i 'pistonezi', si ti se va da! Daca vrei sa-ti continui studiile. Vreau sa spun ca daca stai acasa si te ingrijorezi, nu-ti foloseste la nimic! Actioneaza! Ca sa obtii ceva, trebuie sa stii ce vrei, sa-ti faci un plan. Poate gasesti legea, spiritul legii asta este care ti l-am spus. Sper sa te ajute si alti colegi mai 'la subiect'.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Mersi de raspuns, am sa ma duc luni la AJOFM, sa vad care-i baiu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Atunci te-ai înregistrat în evidenţele AJOFM pentru ajutorul de şomaj!
La 60 de zile după aceea TREBUIE să depui dosarul cu actele pentru acordarea şomajului şi, abia după aceea, în următoarele luni, vei primi cei 250 lei/lună ( timp de 6 luni ).

Ei NU au "obligaţia" să-ţi caute loc de muncă; dar, dacă ţi se oferă şi îl refuzi, atunci NU mai primeşti şomajul.
La fel şi în cazul cursurilor de calificare/recalificare...

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.