| AlexDorinel a întrebat:

Https://www.edupedu.ro/......romulgare/

Care e logica limitarii si mai mari a numarului de elevi la gradinite/scoli/licee?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limitare? Mie mi se par multi 17-26 intr-o clasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logica e simpla, cu cat sunt mai putini oameni intr-o incapere, cu atat scade riscul de a lua covid.

| Feri5 a răspuns:

E o prostie. Deja s-a limitat, acum iar se limitează! Ca să își bată joc de ei și mai mult, de asta. Nu are nicio logică. Ne pierdem relațiile cu colegii!

Răspuns utilizator avertizat
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o mare limitare, avand in vedere ca numarul maxim este cam acelasi, a scazut doar numarul minim si media dintr-o clasa.
Logica este ca invatatorul/profesorul se poate ocupa mai bine atunci de elevi, atunci cand sunt elevi mai putini in clasa.

Răspuns utilizator avertizat
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu este adevarat in totul.
Conform L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare (varianta in vigoare astazi), citez:
"ART. 63.(1) În învăţământul preuniversitar, formaţiunile de studiu cuprind grupe, clase sau ani de studiu, după cum urmează:
a) educaţia antepreşcolară: grupa cuprinde în medie 7 copii, dar nu mai puţin de 5 şi nu mai mult de 9;
b) învăţământul preşcolar: grupa cuprinde în medie 15 preşcolari, dar nu mai puţin de 10 şi nu mai mult de 20;
c) învăţământul primar: clasa cuprinde în medie 17 elevi, dar nu mai puţin de 10 şi nu mai mult de 22;
d) învăţământul gimnazial: clasa cuprinde în medie 22 de elevi, dar nu mai puţin de 10 şi nu mai mult de 26;
d^1) învăţământul de artă: clasa cuprinde în medie 14 elevi, dar nu mai puţin de 8 şi nu mai mult de 25 şi pot fi constituite din maximum 4 grupe. Grupa cuprinde în medie 6 elevi, dar nu mai puţin de 4 şi nu mai mult de 10;
e) învăţământul liceal şi profesional: clasa cuprinde în medie 24 de elevi, dar nu mai puţin de 15 şi nu mai mult de 30;
e^1) învăţământul dual: clasa cuprinde în medie 24 de elevi, dar nu mai puţin de 20 şi nu mai mult de 30;"

| Lukasssz a răspuns:

Si noi care suntem 36 in clasa :/

| AC4S4 a răspuns:

Lucrezi mai bine cu mai putini elevi. Sunt licee care inghesuie 36 de elevi intr-o clasa (nu stiu pe ce baza legala), in timp ce altele stau cu sub 20.

Cred ca daca ajungem undeva la maxim 20 de elevi intr-o clasa de liceu e bine.