| tonyc7 a întrebat:

Ii poate face ceva politia unui cetatean despre care lumea stie ca in curtea lui, deci pe proprietatea lui, lasa intentionat otravuri din cauza carora mor pisicile vecinilor care trec prin acea curte?
El se scuza ca are soareci multi si vrea sa scape de ei, problema e ca mor si pisici nevinovate din vecini.
Ce se poate face in acest caz, mai ales ca nu exista dovezi directe prin care sa poata fi incriminat?
I se poate face o plangere la politie, chiar si in lipsa unor dovezi clare?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate face plangere penala dar, in lipsa dovezilor, cel care a facut-o poate fi acuzat de inducerea in eroare a organelor judiciare, conform Codului penal, citez:
"ART.268.Inducerea în eroare a organelor judiciare
  (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, în scopul de a dovedi existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori săvârşirea acesteia de către o anumită persoană, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Nu se pedepseşte persoana care a săvârşit inducerea în eroare a organelor judiciare, dacă declară, înainte de reţinerea, arestarea sau de punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva celui faţă de care s-a făcut denunţul sau plângerea ori s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt nereale."

| tonyc7 explică (pentru Ioandelasal):

E prea prost ca sa aiba el cunostinte de Codul Penal. Cel mai probabil se va supara pe mine si ma va dusmani. De aceea as dori sa stiu daca o plangere penala poate fi facuta si anonim.

| ioana748 a răspuns:

Este pe proprietatea lui si pune otrava de sobolani.
Din pacate, nu exista lege care sa il oprească in legatura cu deratizarea in propria curte. Poti face reclamatie la politie unde sa spui ca il banuiesti de rele intentii, acesta otrăvind intentionat pisicile.
Posibil sa i se aduca la cunoștință despre gestionarea operatiunii de deratizare, dar nu mare lucru.
Proprietatea lui si cam face ce doreste, fiecare sa isi aiba grija de pisici.
Si eu iubesc pisicile si te inteleg. Este o situatie deloc placuta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru tonyc7):

Daca este facuta anonim nu va fi luata in considerare.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

E proprietate privata, nu intervine politia.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu ar trebui să i se întâmple nimic cetățeanului.