| gemeni6226 a întrebat:

Intrebare pentru domnul Ioandelasal, eu fiind nascuta in iunie 1962 dupa tabelul de pensionare asa am socotit ca la 62 de ani si 3 luni intru in pesie normala,am fost in pensie anticipata,ei dar mi-a venit cuponul de pensie pe octombrie,si tot atata pensie primesc ca in luna septembrie, cand mi-a venit decizia cu penalizare pentru pensie anticipata.Credeti ca daca merg la casa de pensii si imi expun datele, o sa primesc atunci pensia normala dupa parerea dvs?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, conform anexei 5 la L.360/2023, cu varstele standard de pensionare, stagiile complete şi stagiile minime de cotizare contributive pentru femei, trebuia sa intri in pensie pentru limita de varsta incepand cu luna septembrie.
Du-te la Casa de Pensii din judetul tau si vezi de ce n-ai intrat.

2 răspunsuri:
| gemeni6226 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, oricum e de lamurit acest lucru, caci vechime in munca am suficienta, peste 39 de ani.

| Mindfulness a răspuns:

Ar trebui sa i se ridice o statuie domnului ioandelasal la câtă lume a ajutat pe TPU. Rar așa ceva. E o legendă.