| DeathLord93 a întrebat:

La testele poligraf in cazul in care la o intrebare dai un raspuns gen
Nu stiu ce sa raspund sau Oarecum Nu pot sa spun cu siguranta etc e vreo problema?
Adica ti se cer raspunsuri stricte Da sau Nu sau la fiecare intrebare trebuie sa argumentezi raspunsul oricare at fi el?

7 răspunsuri:
| TCosminn a răspuns:

Totul se rezuma la da sau nu pentru a se putea masura nivelul circulatiei de sange. Totul tine de emotie. Se poate pacali testul poligraf foarte usor. Nu trebuie sa argumentezi raspunsul, nu asta ii intereseaza pe ei, ci sa raspunzi cu da sau nu la intrebarile adresate.

| AFR81 a răspuns (pentru TCosminn):

Explica-mi si mie cum se poate pacali testul poligraf. Au incercat fel si fel de infractori ingeniosi si nu au reusit. Da-mi tu niste ponturi ca pe viitor poate va fi nevoiewinking

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intrebarile sunt puse in asa fel incat sa fie destul raspunsurile "da" si "nu". Nu se admit alte raspunsuri.

| doctorandus a răspuns:

Ai dreptul sa refuzi testul poligraf, nu-ti trebuie un motiv.

Acest test este pseudostiintific, e ca si cum ai da cu banul ca sa afli daca cineva minte sau spune adevarul.

| KiszMy a răspuns:

Poți să nu răspunzi deloc la testul poligraf exercitându-ți dreptul la tăcere.

| TCosminn a răspuns (pentru AFR81):

Exista medicamente care pentru o perioada de o ora, maximum doua, regleaza circulatia sangelui la un nivel constant, fara modificari considerabile, relaxeaza muschii fetei ca sa nu fi dat de gol in cazul in care expertii vor fi de fata. Medicamentele nu stiu daca se gasesc in Romania, nu am cautat, sincer. Mai este o metoda, aceea de a fi in cotrol complet asupra emotiilor tale, asupra gandirii de moment si a reactiilor. Cred ca daca esti un alcoolic veritabil si esti rezistent la bautura, poti consuma in cantitati relativ mici, bauturi tari care sa nu te dea de gol ca esti putin ametit si astfel sa nu fi in raport direct cu subconsitientul tau.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Plus ca daca e in avantajul acuzatului, procurorul nu-l foloseste. Iar daca nu e in avantajul lui, procurorul va incerca sa-l foloseasca drept argument. In orice caz, nu este proba conform dreptului penal, asa ca testul in sine nu poate dovedi nimic.