| Iuliancocii a întrebat:

Matusa mea a înstrăinat cu procura speciala o cotă parte din moștenire fără a fi dezbătută mostenirea dar în a cea procura specială ca a primit o sumă de bani întreg pretul de la cumpărător acesta fiind cel împuternicit să se ocupe de perfectarea actului de vânzare cumpărare când va fi posibil.Aș vrea să știu ce fel de act este acesta împuternicire sau act de vanzare cumparare iar în calitate de nepot dacă Aș putea anula acest act ținând cont ca terenul se află în posesia mandatarului specificat în procura la rândul lui find decedat din anul 2005.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru un raspuns corect ar trebui sa dai mai multe detalii, respectiv:
-dupa cine este mostenirea;
-cati mostenitori sunt si cine, avand in vedere ca mostenitorii pot fi, in primul rand, fiii/fiicele defunctului/ defunctei si sotia/sotul supravietuitor;
-cine a dat procura si cand;
-daca defunctul este cel care a dat procura;
-cine este madatarul din procura si cum este in posesia terenului.
Daca o sa dai aceste detalii voi putea sa-ti dau un raspuns concret si precis.

| raluk27 a răspuns:

"Ce fel de act este aceasta imputernicire?"
E o întrebare din categoria "cum il cheamă pe Ion? "

Matusa ta a făcut o procura pentru vanzare de drepturi succesorale. Daca matusa ta e mostenitoarea bunicilor, are dreptul sa dispuna cum vrea de cota care ii revine. Ce anume vrei sa ataci?
Oricum, procurile sunt valabile 3 ani. Daca nu s-a perfecat vanzarea in acest interval, deja nu mai poate fi folosita.
In baza carui act terenul se afla in posesia mandatarului? Il are trecut la Registrul Agricol?

| mihai69 a răspuns (pentru raluk27):

Procurile sunt valabile 3 ani dacă NU se specifică altceva în ele; altfel sunt valabile cât scrie în ele, sau până se îndeplinește mandatul sau, dacă sunt emise pe termen nedeterminat înainte să intre în vigoare noul cod civil, până când se îndeplinesc celelalte condiții legale.