| MaryMaria333 a întrebat:

O auzit careva de termenu "sindromul tourette"? La noi in Romania nu cred ca is dar in alte tari exista cum ar fi Germania, Anglia etc. Mai pe scurt pe aia care sufera ii apuca din cand in cand ticurile: unii ba urla, ba injura, ba trantesc sau chiar mai rau. Adica is oameni cu probleme mintale, right? Ey atunci daca is asa DE CE naiba nu-s internati undeva din moment ce nu-s normali, is lasati liberi sa se chinuie? Or ajuns sa fie internati toti depresivii si anxiosii care aia mare lucru nu fac si aia care sufera de tourette nu? Aia din cate stiu is foarte violenti.
Ca sa va faceti o idee https://youtu.be/jYRa-fpNonY

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sindromul tourette exista si din pacate este mostenit genetic.
Apare sub forma de ticuri faciale, sau ale mainilor si picioarelor dar pot fii si verbale si doar in procentaj de 20-30% sunt obscene sau inujurioase.
Nu-s internati fiindca nu pot sta toata viata inchisi intr-un spital.
Nu-s violenti fizic, doar verbal, fiindca nu se pot stapanii la gura, dar cei care iau tratament ajung sa se comporte cat de cat normal, sau sa faca din ce in ce mai putine accese de boala.

| CuvantulLuiPetru a răspuns:

Sindromul Tourette este o acumulare masiva de stress si probleme emotionale ce reactioneaza exploziv in forma verbala sau fizica, iar aceste reactii nu pot fi controlate.
Acesti oameni nu prezinta nici un pericol pentru societate, fiind perfect constienti in timpul ticurilor si mare majoritate sunt foarte rusinati de ele incercand sa pastreze distanta fata de ceilalti oameni, ei se integreaza foarte greu in societate.
De ce nu sunt internati undeva?
Majoritatea spitalelor din Romania nu sunt pregatite pentru absolut nimic, neavand destui medici acestia isi sedeaza pacientii majoritatea timpului doar pentru ai linisti si sa priveasca cuminti pe geam pana creierul le devine un terci.
Deci nu este o solutie.
Da sunt oameni cu sindromul Tourette si in Romania.

| mudokins78 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sti,? Nu ma intereseaza raspunsul asta! Dar felul cum il exprimi in scris, te face Nr.1. Succes!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt internați acolo, în primul rând, că acolo nu poți fi internat cu forța nici dacă ești nebun, schizofren, doar dacă ai comis o ilegalitate.
În al doilea rând, nu este o problemă de psihiatrie, ci de neurologie. Se vindecă cu medicamente, nu este nevoie de internare.

| AndreiMSV a răspuns:

În clipul ăla sunt adunați oamenii cu cele mai bizare ticuri, dar în orice caz, nici ei nu reprezintă un pericol.
Ei se nasc cu sindromul tourette, adesea genetic, deci de ce să fie internați dacă nu se poate vindeca?
Acum ceva timp am văzut un documentar cu o tipă și singurul tic pe care îl avea era ceva la ochi, în rest părea foarte rațională.
Nu știu cum ai ajuns să-i compari cu depresivii, care evident au o problemă mai serioasă.

| JicaContra a răspuns:

Internati sunt NUMAI cei care nu pot fi tratati altfel, cuvantul cheie este TRATATI, adica pot sa se vindece
si cei care sunt un pericol pentru societate

ca pentru unii e socant sa vada pe cineva rabufnind asa, nu te contrazic, insa, asta ni se intampla la toti, ce pot sa fac eu, cand ajung DIN GRESEALA sa vad un video de 20 de secunde, unde fara nici un fel de avertisment OARECARE, o femeie a mutilat un caine... pe viata?!? sa cer sa fie bagata la nebuni femeia, cei care tin site-ul, sau pe cei din cauza carora am ajuns sa ma uit la video? ca doar TOT UN SOC E!

nu ai inteles absolut nimic din video pe care tu insuti l-ai postat

| MaryMaria333 explică (pentru AndreiMSV):

Sau bianca saez https://youtu.be/Go42VVpzN3o la 5:58. Cand am vazut-o pe aia cu cutitul in mana si ce face m-am speriat. Doamne fereste daca se taia cu el sau mai rau?! Fata aia mai distrugea cate una alta. Nu cred ca tiar fi tot una sa stai in casa cu asa ceva

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sunt normali. Au doar ticuri pe care nu le pot controla, care țin de partea neuronală și unele cazuri se pot opera. Nu toți se chinuie. Unele forme sunt foarte ușoare. Billie Eilish și multe alte vedete au tourette, cu ce dracu te deranjeză pe tine laughing?

| MaryMaria333 explică (pentru supadeceapa):

Daca intreb nu inseamna ca ma deranjeaza laughing