| cfrtobias a întrebat:

Pe adeverinta de vechime la anii lucrati la o firma se pun cumva ca "2 zile nemotivate" intarzierile sau ca am fost in medical?

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Depinde de firmă. Dar, da, se pun astfel de date la adeverința de vechime.

| cfrtobias explică (pentru romeo78):

Faza e ca eu stiu ca am dus mereu foaie de concediu sau de invoire si totusi cum e posibil sa am 2? am sunat la firma si zice ca asa e in program si ca nu poate fi gresit doar ca o zis ca deja nu conteaza, da poate ma afecteaza de vreau sa ma angajez iar sau is 2 zile lucrate atunci aiurea, oare cum pot afla daca nu vor sa imi zica firma?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca am lipsit 1 zi nemotivat în adeverință mi-au și specificat asta. Dar nu scria când salariul nu era plătit la timp și așteptam câte 1 săptămână până virau banii. Ce tine de angajat totul evidențiază. Ce tine de angajator nimeni nu mai evidențiază.

| cfrtobias explică (pentru anonim_4396):

De nu se inchidea fabrica poate greseau ei inca odata si ma dadeau afara sau ceva sanctiune :s

| romeo78 a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu sunt 2 zile lucrate aiurea.
Sunt zile lucrate, dar neacoperite salarial. Atunci le-au declarat absențe nemotivate.
La un alt loc de muncă nu te afectează, căci nu vor cunoaște decât dacă le arăți adeverința.
În rest, angajatorul are putere deplină.

| cfrtobias explică (pentru romeo78):

Asta nu inteleg cum sa fie neacoperite salarial daca eu am avut mereu salar tot ala si trebuia sa primesc avertisment de 5-10% ca se ia din salariu sau ceva

| romeo78 a răspuns (pentru cfrtobias):

Sunt chichițe legislative, greu de crezut și explicat. Am trecut prin asta și nu am primit nici un răspuns!