| adelin12332554 a întrebat:

Pentru o injuratura sau o amenintare pe un canal de Youtube cuiva care te stie iei amenda sau te da in judecata? Si cum pana mea pentru o amenintare sa fie asa grav ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Pentru injuraturi te poate da in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale pentru afectarea dreptului la demnitate.
2.Pentru amenintare iti poate face plangere penala, amenintarea fiind o infractiune prevazuta de Codul penal.

| adelin12332554 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si pe mine ma injura multi si la gluma si asa pai la o cearta daca ma duc pentru fiecare prichindel in parte politia ce face? politia nu rezolva ei cazurile grele darminte cazurile usoare, deci daca eu v-as jigni si v-as da cnp si adresa gata ma ia politia? eu nu contrazic incerc sa aflu adevarul ca e putin scos din filme fantasy

| adelin12332554 explică (pentru Ioandelasal):

Si cati bani trebuie sa dai la prima ce ati zis si pentru amenintare cat? iar banii aia imi revin mie? ca asa ma umplu si eu de bani ca sunt multi care ma injura dar nu am auzit sa ii nenorocesc pe viata pentru o injuratura, hai ca nu iau bani dar ii nenorocesc pe viata, hai ca vreau si eu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru adelin12332554):

Tu ceri o suma, pot fi cateva mii de lei sau de euro si judecatorul hotaraste cat iti da.
Dupa cum am spus amenintarea este infractiune si poate fi condamnat penal, la inchisoare cu executare, cu suspendare sau la amenda penala.