| Lorena6879 a întrebat:

Persoanele care nu posedă permis de conducere pot sa dețină în acte un autoturism? *Vreau să-mi trec mașina pe mama și ea nu are permis*

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca poate sa detina o masina.

| Lorena6879 explică (pentru suntserios):

Eu așa am auzit de o lege că numai persoanele cu permis de conducere pot deține un autoturism în acte, da cred că lumea doar vorbește

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lorena6879):

Ai auzit foarte prost.

Crezi ca Fan Curier, compania care detine 3000 masini are permis?

| Lorena6879 explică (pentru suntserios):

Da laughing dar e companie nu o persoana fizica

| mihai69 a răspuns:

Desigur.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lorena6879):

Tocmai. Compania nu poate avea permis

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca masina poate fi propietatea maica-tii, chiar daca ea nu este soferita, dar nu vad nici un scop, de ce ai vrea sa faci asta?

| AdrianGht a răspuns:

Da, se poate. Asa platesti RCA mai mic daca tu ai sub 30 de ani.

| johnnny123 a răspuns:

Poți să deții și un jet privat fără să ai brevet de pilot, și un mega-yacht fără să ai brevet de navigator.

Deținerea și operarea sunt două lucruri diferite. Ai nevoie de carnet ca să operezi un vehicul, nu ca să-l deții.

| Cipi1212 a răspuns:

Eu cred că da. Poți avea acte pentru mașină dar nu poți conduce fără permis.