| relu25 a întrebat:

Pot conduce masina in Germania daca am sub un an experienta(permis luat in Ro)?

Răspuns Câştigător
| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Desigur ca poti. Acum ca nu esti obisnuit cu drumuri lungi e altceva. Iti recomand sa te bagi pe orice drum iti taie tie capul, caci numai prin experienta inveti sa conduci. Ca punct de referinta eu m-am dus singur a doua zi dupa ce am primit carnetul la Bucuresti, facand aproximativ 150km. Nu asculta de nebunii care iti zic ca sa prinzi experienta la tine in oras ca daca nu e cine stie ce circulat, atunci degeaba stii tu sa iei stanga si dreapta in intersectii. Succes!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu exact despre Germania, dar stiu ca sunt tari care nu accepta incepatorii sa sofeze pe teritoriul lor.
In orice caz NU este recomandat sa sofezi in primul an, decat in imprejurimile localitatii tale, ca sa inveti sa sofezi si sa iti formezi reflexe.
Un drum international pentru un incepator mai ales pe conditii de zapada sau inghet, sunt sigur destinate unui accident.
De aceea esti sfatuit sa NU faci drumuri lungi sau periculoase, in primul an de soferie, fiindca nu ai experinta la sofat si nici reflexe.
In nici un caz nu poti sofa 24 de ore continu pana in Germania si inapoi asa cum vrei tu, fiindca esti foarte obosit si este imposibil sa fii apt a face acest drum dus-intros asa cum vrei.

| Irinelp a răspuns:

Permisul de conducere european este valabil în toate țările membre uniuni europene nu contează de experiență.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti conduce, nu exista nici o interdictie legala in acest sens.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți

| relu25 explică (pentru codrinmaestruldumelor):

Mersi! Si eu sunt de acord.