| Radu284 a întrebat:

Pot obliga un proprietar sa isi izoleze acustic un apartament, daca face galagie?

Daca dau in judecata un proprietar de apartament, care inchiriaza apartamentul iar chiriasii lui fac galagie mare, exista sanse rezonabile sa castig procesul? Si daca da, pot sa cer sa isi izoleze apartamentul pe banii lui? Sau ce masuri legale se pot gasi?

Am si timp si bani ca sa ma tarasc cu persoana respectiva prin tribunale.

13 răspunsuri:
| CatalinVictor1985 a răspuns:

De ce nu chemi politia cand face galagie si dupa asta anunti jigodia ca-l dai in judecata. Am si eu de ani de zile unu care inchiriaza la tot felul de oameni dar eu ii injur cand fac galagie si ii disper bag muzica ma joc jocuri cu impuscaturi noaptea tastez tare la tastatura le fac viata grea pentru ca sa se invete minte

| DrLolo a răspuns:

Sincer nu stiu nu cred că ai nici o sansă o sa cheltui bani aiurea mai bine tiai face tu apartamentul sa nu se auda nimic decat sa cheltui bani in instanta mai bine i cheltui in scopul tau parerea mea

| Petripetri a răspuns:

Nu cel mult poti face sesizare la politie iar respectivu sa ia amenzi dupa amenzi, bineinteles mai conteaza si ce se intelege prin galagie
Daca le spui ca merge cu tocuri prin casa sau ca ii latra cainele prea des s ar putea sa nu rezolvi nimic

| 1Q a răspuns:

E foarte complicat ceea ce vrei tu sa faci si scump si cu sanse slabe de reusita, mai bine iti izolezi tu aparatamentul fonic

| Radu284 explică (pentru 1Q):

Nu pierd banii degeaba, in cel mai bun caz fac pe proprietar sa isi piarda si el timpul happy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai cum sa-l obligi pe proprietar sa izoleze apartamentul, nici macar prin judecata, o sa-ti cheltui banii degeaba si nu merita.
Trebuie sa ai in vedere si ca acelasi lucru poate sa-l spuna proprietarul, ca tu ar trebui sa-ti izolezi apartamentul, daca nu vrei sa auzi galagia din apartamentul vecin.
In schimb poti sesiza politia, pentru a fi amendati cei care fac galagie si, dupa ce o sa fie amendati de 2-3 ori, o sa termine cu galagia.

| Clorox a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Hail CatalinVictor, esti un erou laughing

| Radu284 explică (pentru Ioandelasal):

Problema e ca nu fac galagie in mod predictibil, gen sa asculte muzica foarte tare. Fac chestii gen sa umble incaltati pe gresie, si se zguduie toata casa, sau tot felul de zgomote gen sa mute mobila tot timpul, etc. etc. Daca chem politia, pana vine politia poate nu mai fac zgomote.

| Radu284 explică (pentru CatalinVictor1985):

'Problema' e ca am si alti vecini, pe care nu vreau sa-i deranjez happy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Atunci izoleaza-ti tu apartamentul si n-o sa mai ai problema.

| Radu284 explică (pentru Ioandelasal):

Si e corect ca eu sa dau 4000+ lei, plus deranjul, si ala sa ia bani pentru care nici macar nu plateste impozite?
E vorba si de principii aici.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Radu284):

Daca nu faci cum am spus eu atunci pune pe cineva sa le sparga geamurile macar mai rezolvi ceva

| Radu284 explică (pentru CatalinVictor1985):

Nu vreau sa fac ceva ilegal. As putea (si m-am gandit la asta), sa pun o boxa, izolata pe 5 laturi, direct pe tavan, si s ale bag si eu sunete similare cu ale lor.