| ShalDawson a întrebat:

Poți merge în armată dacă ai avut dosar penal deschis?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Dosarul penal nu înseamnă nimic așa cum îți poate confirma jumătate din clasa politică a României.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti angaja ca SGP.
Dosarul penal deschis nu inseamna mai nimic, daca nu ai fost condamnat definitiv.

| mi25 a răspuns:

Daca dosarul s-a inchis, da. Daca nu s-a inchis, NU, deoarece si militarii activi care au dosar penal sunt suspendati din functie pe perioada judecarii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru mi25):

Pe timpul cercetarii penale esti penale esti prezumtiv nevinovat. Deci cazierul (care se cere la inrolare) este curat. Iar dai un raspuns aiurea si, probabil, imi vei da mie calificativ negativ! Incearca sa te documentezi in dreptul roman. Vei reusi sa intelegi mai repede justitia.

| mi25 a răspuns (pentru Salontanul):

Intereseaza-te, documenteaza-te si ai sa vezi ca este asa.
Stiu ca ai lucrat in armata, dar un subofiter nu are de unde sa stie probleme de cadre (personal).

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru mi25):

Iar esti impotriva evidentei. Un jurist si eu iti spunem ca dai raspuns gresit si tu o tii pe a ta. Ce legatura are subofiterul cu un raspuns din lege? E chestie de principiu legal si astea-s chestii de cultura generala. Macar daca te uitai la televizor. Ai fi auzit de prezumtia de nevinovatie pe perioada cercetarii penale. Nu stii dar esti convins ca ai dreptate! Vai si amar!

| mi25 a răspuns (pentru Salontanul):

Mai documenteaza-te. Nu am ce sa-ti mai explic.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru mi25):

Normal ca n-ai ce sa eplici. Toata lumea spune intr-un fel tu spui altfel. Prezumtia de nevinovatie. Citeste de 10 ori despre ea: https://bit.ly/3qxHZvc Poate asa vei pricepe. Cei de la armata iti cer cazierul. In cazier nu-ti scrie ca esti in curs de cercetare penala. Nici n-ar fi logic. Daca la sfarsit se da NUP (sper ca stii ce-i aia!)? Vai si amar!