| MatteoRalu a întrebat:

Prietena mea care este in divorț având un copil de 1 an, de curând a aflat ca este insarcinata cu gemeni.La sarcina nu vrea sa renunțe, dar nici cu soțul să se impace. Cum poate proceda? In momentul de fața sunt in divorț care va avea loc in septembrie, după vacanta. Gemenii s-ar naște undeva in iarnă. Trebuie să il anunțe și pe el.A mai fost cineva in situatia asta?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Depinde ai cui sunt copiii încă nenăscuți - dacă îs ai viitorului fost, e clar că trebuie să-i spună și lui. Iar la procesul de divorț să ducă acte care să ateste sarcina. Să discute cu avocatul ales, va avea mai multe informații utile decât de la noi.

| Adry05 a răspuns:

Ce-ar putea face? primește pensie alimentară de la el dar cum s=a zis, neapărat să aducă asta în discuție la proces + acte doveditoare

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca ar trebui sa-l anunte si sa-l declare ca tata la starea civila si sa-i ceara sa-si asume obligatia de intretinere.
Daca sotul contesta paternitatea si nu vrea sa plateasca intretinerea minorilor, va trebui sa participe la proces, facand o cerere reconventionala pentru stabilirea paternitatii si obligarea sotului la plata intretinerii, bineinteles daca este sigura ca sotul este tatal gemenilor.

| MatteoRalu explică (pentru Ioandelasal):

Da este sigură ca soțul este tatal gemenilor....doar că este sinstabil emotiona⁰... avand si o tentativă de sinucidere

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru MatteoRalu):

Atunci sa faca cum am spus in primul raspuns.