| timidu89 a întrebat:

Putinica spune ca o sa foloseasca armele nucleare, indirect ca o sa atace NATO, apoi se contrazice ca sunteti prosti sau nebuni... ca nu am zis ca o sa atac NATO. E in stare de asa ceva? Ma pune pe ganduri, ca asa zicea si de Ucraina

65 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Putin a spus de mai multe ori si foarte clar: daca Rusia va fi atacat de NATO (sau alta tara), atunci va raspunde cu acelasi moneda (tip de arma).
Daca va fi atacat nuclear, atunci va raspunde tot cu arma nucleara.

Nu cred insa, ca oricare tara sa atace nuclear, fiindca raspunsul ar distruge tara atacatoare in cateva minute.
Rusia are cele mai multe incarcaturi nucleare, dar si rachete foarte rapide (Satana 2), care zboara cu viteza de peste 20 ori viteza sunetului (sunt cele mai rapide la ora actuala), au mai multe focoase si sunt foarte greu (sau chiar deloc) detectabile (zboara la atitudine mica, aproape de relief).

| timidu89 explică (pentru Bula):

Atunci ma pregatesc intens, daca o inceput un atac in vreo tara ultima dorinta sa mi-o satisfac si apoi Domnul cu mila Sa...

| Mosotti a răspuns:

Daca ii mananca pe astia sa atace Rusia pe teritoriul ei cu arme din alea cu bataie peste 200 Km, americanii, europenii sunt in razboi direct cu Rusii, ca pe alea nu le opereaza ukrainienii, sunt comandate de sateliti si alte mecanisme, de astia de pe aici.
Adica o arma cu telecomanda cum ar veni, iar telecomanda nu e la ukrainieni.

Evident ca ne poate ataca si sa ne faca praf chiar daca fara nucleare.
Iar daca se vede incoltit si nu poate face ceva nonuclear, se va suicida si cu rusia dar si noi vom fi terminati, dar nu sua, ca ea va avea grija sa nu fie parte beligeranta.

Dar nu se va intampla asta! Nimeni nu va ataca Rusia pe teritoriul ei asa cum s-ar zice.
Si daca ar fi, ar intra Europa la bataie, dar SUA nu se va baga pentru noi.

Deci stai linisti ca nu va fi nimic rau pe aici.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

"...dar SUA nu se va baga pentru noi."

In conditiile in care SUA a salvat de doua ori Europa, tat in WWI, catv si in WWII, trebuie sa fii complet imbecil sa crezi ca "nu se va baga".

"Daca ii mananca pe astia sa atace Rusia pe teritoriul ei cu arme din alea cu bataie peste 200 Km, americanii, europenii sunt in razboi direct cu Rusii."

Adica Iranul, care furnizeaza drone Rusiei, cu care ataca teritoriul ucrainian e in razboi direct cu Ucraina?laughing

Oricum, cine crede ca Putin impreuna cu toti liderii Rusiei, toti oligarhii rusi, impreuna cu familiile lor, sunt toti sinucigasi, e complet dus cu capul. Doar nu crede cineva ca sunt aia atat de dobitoci incat sa renunte la toti banii si la toate privilegiile pe care le au, de dragul imbecilului de Putin. Daca ii vine vreo idee, ii fac aia felul imediat. Si stie si el asta. Il vor lasa toti balta instantaneu.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Tot fan Rusia ai ramas?

| Mosotti a răspuns (pentru Holiday):

Pai de ce s-ar baga americanii? Ce, in ww2 s-au bagat pentru noi? Ptr ei s-au bagat. Au castigat cam tot de pe urma la razboiul ala.
S-a resetat piata de desfacere pe aici, ti-au dat ei bani pe dobanzi sau altele, au pus mana pe cam tot, de aia a si devenit putere mondiala si dolarul valuta internationala dupa ww2, se stie asta, adica cine vede faptele.
Cumperi de la ei, investesc ei, etc, etc.

Bine, ca le era frica si de hitler sa nu se extinda, deci tot de fundul lor le era.

Ei mereu vin la sfarsit dupa ce ne-am omorat intre noi, sa ia ce vor.

In ww1 cum a fost? A scapat de concurenta, 4 imperii au cazut aici, valutele lor cam la fel.
Anglia din mare putere ce imprumuta bani, a ajuns datoare praf dupa.

Cand am zis ca ne mananca, am zis ca ne tot bagam, si vad ca se cam inflameaza treaba, pana la urma nici nu mai conteaza cum. Nu am zis ca se va intampla ceva rau, dar risc exista.
Vazusem aseara un documentar unde s-a spus ca NATO ar avea razboui cu rusia dupa 3 ani, nu stiu cat de adevarata e treaba insa.

Oricum iranu isi permite sa dea drone rusiei sa atace ukraina, ca ukraina nu le poate face nimic.
Dar nu acelasi lucru zicem si de rusi daca le faci asa.

Am zis ca ar fi in razboi direct cu rusia astia pentru ca armele alea nu le-ar opera ukrainienii.
Adica doar le pun acolo si butoanele sunt la astia, nu la ukrainieni.
Coordonare prin satelit, ruta, etc. Alea cu raza de peste 200 Km cu raza lunga.

Si eu cred la fel, ca faza cu nuclearele ar fi vrajeala, nu prea are cum sa dea, insa daca-s atacati totusi si clasic, ce fac oligarhii?
Or sa plece de acolo in tari nonUE si non nato, si gata. Ii doare la basca. Iar Putin nu stiu unde s-o duce dar nici ala nu cred ca va sta pe acolo la o adica.
Ca doar nu or sta intr-o tara care se face praf si nonuclear.
Sau se duc in Siberia in orasele alea de la mama dracului.

Dar sa vedem ce va mai fi!

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

Pai tembelica, daca spui ca americanii s-au bagat atunci pentru ca au avut de castigat, crezi ca dezintegrarea (din nou) a Rusiei nu e un beneficiu major? Si nu doar pentru ei.

In alta ordine de idei, SUA era mare putere economica si inainte de WWII. Altfel crezi ca ar fi putut pruduce, la doar un an de la intrarea in razboi, echipament militar de toate felurile, cat produceau impreuna Anglia, Rusia, Germania, Japonia si Italia?

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Nu sunt deloc fan rusia, eu doar am zis cum ar fi faptele (asa cum vad eu ca ar fi, nu am zis ca zic sigur bine), indiferent de cine ar fi cei implicati.
Nu am de ce sa fiu fan rusia, nu am etnie rusa, nu e o tara dezvoltata, acolo e o mafie si un haos de nu se poate, e mai rau ca la noi, e dictatura, nu am nici o treaba cu ei. Dar am luat ca Rusia e tara x, si astia sunt y, z, t, atata tot.

Sunt fan pace si liniste si bunastare, intelegere intre oameni, tari! Indiferent de natiune si de cine ar fi unul sau altul. Am o viziune pacifista.
Sa se duca dracu si rusii si oricare fac crime, razboaie si idiotenii de acest gen.

Eu doar i-am vazut pe toti, dar asta nu inseamna ca rusii au scuza sa faca ce fac, doar ca si ceilalti au facut la fel.
Au facut nenorociri cand unul cand altul cand au avut interese pe unde au avut. Pai noua din generala ni s-a zis de colonii, nu prea intelegeam eu pe atunci ce erau alea.

Adevarul este ca ne cam punem in pericol, sper sa nu fie probleme pe aici dar e posibil.
Ca pe mine ma intereseaza sa nu suferim si noi, foame, case distruse, morti, raniti, frig, intuneric.
De asta am zis, nu de alta.

Daca am suferi macar sa fie ca na, ne-au atacat si ne aparam, dar nu sa suferim asa putin aiurea.
Mie nu imi place sa moara oameni si asa mai departe.
Orice ar fi.
Plus ca daca iese urat cu rusii, nici nu se termina cu una cu doua, deci va fi jale.

Si unde prima data? Polonia, Romania.
Chiar daca ar veni americanii, tot jale va fi, razboi, distrugeri, chiar daca ar pierde rusii, si tot e un rahat.

Fac la noi o mare baza NATO, deja se lucra la asta acum, adica la o adica pe aici sa aiba loc bubuielile la o adica gandesc eu.

Acum sper sa vad eu aiurea chestiile si sa nu se intample asta pe aici.

| Mosotti a răspuns (pentru Holiday):

Normal ca dezintegrarea rusiei este un beneficiu major pentru toti, corect, sa se termine dracu cu crimele pe care le fac, sa nu mai aiba putere.
Dar nu am zis de asta.

Am zis la general. Nu mai era sua putere mare economica inainte de WW2 dupa crash-ul din 29.
A devenit dupa mare putere mondiala.
In WW1 erau vai de ei, i-au luat aia pe nepregatite in 1917 pe soldati, nici armament ca lumea nu aveau, s-au pregatit asa din zbor, antrenamente, etc.

Si chiar daca era putere si inainte de ww2 sa zicem, nu strica sa fie si mai puternica. Le duduia economia cand faceau arme si altele pentru razboiul de aici. Pai de aia are Europa la degetul mic.

Am auzit dar nu stiu daca e adevarat, ca UE-istii aia de sus ar vrea sa iasa Trump presedinte ca sa aiba motiv de suveranizare si federalizare. Adica "aaa, nu ne mai putem baza pe taranaul ala..., etc, etc".

Am zis sa nu suferim noi, atata tot! Pe mine asta ma intereseaza, sa fie aici pace, liniste si tot.
Pana la urma stii ceva? Decat sa moara si copilu meu si al tau, mai bine doar al tau.
Nu tu personal, zic de noi si Ukraina.

Si daca se baga sau nu americanii, daca e ceva pe aici, am pus-o, va fi nenorocire.
Atat timp cat nu suntem atacati noi tari nato, sa stam naiba flex.

Ca oricine castiga si cat de repede, se fac nenorociri pe aici, si chiar nu este cazul.

Tembelie e sa iti pui in pericol familia ta pentru altii, sa crapam si aia altii dar si noi.
Si pe cine am intrebat din cine cunosc de la prieteni la rude, au zis "sa se duca in p mea ukraina, nu am chef sa fie nenorocire pe aici aiurea, nu e razboiul nostru".

Ajuti, faci, dar pana la un punct.
Asta este instinctul de supravietuire, cand e vb de viata ta, mai ales a copiiilor tai, se schimba treaba.
Te bagi doar daca te ataca pe tine, atunci da, e normal.

Suntem tari NATO! Nu are chef Putineiul de rahaturi. Ukraina, Moldova sau ce o fi, alea nu-s tari NATO la o adica.
Daca nu avem treaba, nu s-ar intampla nimic.
Iar daca se intampla, atunci ne aparam.

Dar noi tot il zgandarim pe ala.
Cand zic noi nu zic Romania, zic tarile astea aliate, sua, ue, etc.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

"Atat timp cat nu suntem atacati noi tari nato, sa stam naiba flex."

Exact principiul asta imbecil l-a adoptat vestul, inclusiv SUA in momentul in care Germania nazista a ocupat Cehoslovacia. Din pacate, nu au reactionat nici macar in momentul in care au ocupat Polonia.
Exact asta nu trebuie sa facem acum.

"Si pe cine am intrebat din cine cunosc de la prieteni la rude, au zis "sa se duca in p mea ukraina, nu am chef sa fie nenorocire pe aici aiurea, nu e razboiul nostru"."

Naspa grup de prieteni si rude ai. Probabil ca media IQ in grup e sub 80.

"Dar noi tot il zgandarim pe ala.
Cand zic noi nu zic Romania, zic tarile astea aliate, sua, ue, etc."

De fapt, problema e tocmai invers. Trebuia raspuns mult mai demult si mai puternic. Ucraina trebuia ajutata militar, economic, logistic, etc, mult mai mult si mai rapid. Iar Romania ar trebui sa cintribuie si ea mult mai mult.

"Si daca se baga sau nu americanii, daca e ceva pe aici, am pus-o, va fi nenorocire."

De fapt, nenorocire a fost doar cand nu s-au bagat.

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Holiday):

Cine spune ca NATO sta flex? Ia spune cate orase NATO au fost bombardate de rusi si arme rusesti incapand din 2022? Si de cate ori orasele rusesti au fost bombardate de arme NATO?
Rusia are atreaba cu Ucraina un conflict local, Rusii n-au atacat NATO dar NATO a atacat indirect si oarecum direct Rusia. Si daca Rusia decide sa raspunda pe acelasi ton ca NATO, atunci ce ne facem? Deci cine a inceput conflictu NATO-Rusia?

| Holiday a răspuns (pentru anonimulll12345):

"Deci cine a inceput conflictu NATO-Rusia?"

Nu este niciun conflict NATO -Rusia. Daca ar fi fost, vedeai demult steagul albastru pe Kremlin.
Conflictul e inceput de jegul rusesc, si fiecare glont tras in acest razboi, si orice s-ar intampla mai departe e responsabilitatea mizeriei rusesti. Oricum, NATO, dar si celelalte tari civilizate trebuie sa se implice mult mai mult in ajutarea Ucrainei militar, dar si financiar. Singura cale spre pace durabila e infrangerea militara a Rusiei in Ucraina. Din ce vad, au inceput sa se puna lucrurile mai serios in miscare. Cam tarziu, dar e bine si acum.

"Si daca Rusia decide sa raspunda pe acelasi ton ca NATO, atunci ce ne facem?"

Adica sa trimita arme si instructori militari in Iran, de exemplu, sau sa sanctioneze UE, sau SUA?laughing)

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Holiday):

TI-am explicat alaltaieri mai sus, o infrangere a Rusiei in Ucraina ar duce la o infrangere a Rusiei in Moscova si Rusia va folosi Nuclearele sa evite acest lucru.
Ucraina nu e NATO nu ar trebuie sa avem nici o treaba, este un conflict local pornit din neintelegeri personale.
Omenirea dealungul secolelor o gasit fel si fel de scuze si motivatii sa atace Rusia Iar cand Rusia s-a razbunat ne intrebam de ce se intampla asta si de ce is rusii rai?
Nu vad drone rusesti bombardand civili in Germania, Franta etc dar drone Germane si Frantuzesti bombeardeaza civili in Rusia.

| Holiday a răspuns (pentru anonimulll12345):

"...o infrangere a Rusiei in Ucraina ar duce la o infrangere a Rusiei in Moscova..."

Exact cum s-a intamplat in `89, cand, dupa infrangerea din Afganistan, jegul de URSS s-a dezintegrat. A dat cineva cu "nucleare"? Nu. Acum, dupa infrangerea din Ucraina, urmeaza a doua etapa a dezintegrarii Imperiului Rus. Care e problema?
Rusia e doar un relativ mic teritoriu in jurul Moscovei, restul sunt colonii.
De fapt Rusia a tacat pe toata lumea, nu ei au fost atacati. In ultimii 80 de ani, singura tara care a atacat Rusia pe teritoriul ei a fost, ce crezi, China. Cu exceptia Mongoliei, in ultimii 100 de ani, Rusia si-a atacat absolut toti vecinii.

Rusii sunt de fapt complet imbecili. Ei sunt rai din prostie. Singura tara europeana cazuta direct din Evul Mediu in bolsevism, iar acum in mizeria asta de nazismo-putinism.

"...dar drone Germane si Frantuzesti bombeardeaza civili in Rusia."

Cand incepi un conflict, trebuie sa iei in calcul ca iti vor cadea bombe in cap. Singura problema, deocamdata, a fost ca prea putine drone si alte arme, au ajuns sa atace teritoriul Rusiei. Lucru care speram sa se schimbe, mai ales ca multe tari si-au dat deschis acordul de folosire a armelor furnizate de ele pentru ca Ucraina sa loveasca Rusia, vin si avioanele de lupta, iar partenerii Ucrainei au inceput sa livreze arme cu bataie mai lunga.

"Ucraina nu e NATO nu ar trebuie sa avem nici o treaba, este un conflict local pornit din neintelegeri locale."

Ideea asta cu "nu avem nicio treaba" si "neinteleri locale", e de o imbecilitate maxima. De fapt avem foarte multa treaba, iar Rusia trebuie oprita acum, altfel ne va costa mult mai mult.

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Holiday):

In primul rand Uniunea Sovietica nu s-a dezintegrat datorita razboiului din Afganistan. Dezintegrarea Uniunii Sovietice s-a datorat conducerii care fara vreo presiune externa, pericol iminent a decis sa faca schimbari pentru redresare economica care o scapat de sub control: "O zis uite noi avem de toate si tot traim mai saraci ca altii din vest care n-au nimic in pamanturi" Din naivitate o adoptat democratia si o lasat pe toti sa faca ce vor regiuniile au inceput sa se desprinda asa a luat nastere Ucraina
Da in fine democratia s-a dovedit mai dezastruoasa decat regimul anterior asa a ajuns Putin la conducere promovand un regim autocrat incercand sa reuneasca fostele regiuni ale Rusiei.
Spre deosebire de 89' in prezent exista o multitudine de natii care promoveaza si desfasoara in mod deschis actiuni inclusiv militare impotriva Rusiei atat contra conducerii cat si impotriva civiliilor - asta se numeste genocid. fara ca Rusia sa fi facut ceva impotriva lor.
Faptu ca Rusia are treaba cu Ucraina e altceva, Rusia are motive istorice si etnice, regiuniile estice s-ar fi putut desprinde ca Crimea in mod democratic

| Holiday a răspuns (pentru anonimulll12345):

"In primul rand Uniunea Sovietica nu s-a dezintegrat datorita razboiului din Afganistan."

De fapt, pierderea razboiului din Afganistan a fost una dintre cauzele principale.

"Da in fine democratia s-a dovedit mai dezastruoasa decat regimul anterior..."

Cum ar putea fi democratia dezastruoasa, cand o gramada de popoare au adoptat-o si o duc bine, iar comunismul a insemnat saracie oriunde a fost, sau e prezent?!laughing

"Dezintegrarea Uniunii Sovietice s-a datorat conducerii care fara vreo presiune externa..."

Sa crezi ca vestul nu a pus umarul la dezintegrarea URSS e prostie in forma pura.

"...asta se numeste genocid."

De fapt, genocid e cand iti ataci un vecin. Adica ce a facut Rusia, si nu o data, ci de zeci de ori.

"...regiuniile estice s-ar fi putut desprinde ca Crimea in mod democratic"

Atat Crimeea, cat si Donbasul au fost ocupate de jegul rusesc, nu s-au desprins in mod democratic. Acum trebuie recuperate.

Auzi, tu nu cumva iti iei lumina din colonul Sosoacai, sau al lui Simion, ca asa pare...hee hee

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Holiday):

Relax nu-s fan Sosoaca sau Simion dar imi place istoria.
Pentru Rusia - Democratia din anii 90 a fost mai dezastruoasa decat Comunismul anterior. Asta a dus la ascensiunea lu Putin care o promovat un regim autocratic care s-a dovedit mai bun decat cel din anii 90
Nimeni n-a fortat Rusia sa treaca la democratie o facut-o de buna voie o incercat sa intre in NATO sa se uneasca cu vestul dar Vestul a tratat-o ca pe o victima usoara au bagat in NATO statele nou nascute din jur dar NU Rusia in sine. si vazand asta Rusii desi mai inceti la minte tot o realizat ca ceva e suspicios.
Ucraina nu trebuia sa primeasca toate regiuniile ce le-a primit in 90. Unu dintre motivele pentru care le-a primit a fost ca Rusii incercau sa controleze toata Ucraina in sine in mod indirect prin acele regiuni estice. Dar cand controlu Ucrainei in sine a esuat acele regiuni si-au pierdut rolu lor si Rusia le vrea inapoi.
Daca ai uitat Ucraine a avut presedinti Pro-Rusi care castigau alegerile in anii 90 si inceputu 2000' datorita acelor regiuni estice

| Holiday a răspuns (pentru anonimulll12345):

"Democratia din anii 90 a fost mai dezastruoasa decat Comunismul anterior."

Nu democratia a fost problema, ci coruptia generalizata din Federatia Rusa.

"Ucraina nu trebuia sa primeasca toate regiuniile ce le-a primit in 90. "

De fapt, ar fi trebuit sa primeasca regiunile conform granitelor din 1919. Adica mai mult decat au primit.

"Ucraine a avut presedinti Pro-Rusi"

Toate tarile din fostul bloc comunist din Europa au avut presedinti pro-rusi o destul de lunga perioada de timp. Si ce daca? Acum nu mai au. Nici Ucraina nu mai are. Si la noi, Iliescu si alte mizerii de dupa `90 au fost tot cu afinitati rusesti. Cand au disparut din peisaj trebuia ca Rusia sa atace Romania? Sau cum?

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Holiday):

Romania e o tara fondata demult in secolul 14 ca a mai fost sub ocupatii si sau divizat e alta treaba, Ucraina e o entitate care a luat nastere in secolul 20 intr-un moment de confuzie
Romania nu are etnici Rusi in cantitati semnificative, Ucraina are multe milioane de etnici rusi si alte multe milioane cu origini mixe - Anumite regiuni ale Ucrainei de azi is parte a Rusiei de multe sute de ani, situatia tensionata e in vestul Ucrainei care a fost anexata de Rusi numa secolu trecut inainte era Austria respectiv Polonia - aia n-au treaba cu rusii

| Holiday a răspuns (pentru anonimulll12345):

"Romania e o tara fondata demult in secolul 14"

Romania e fondata in sec 19. Pana atunci nu a existat. Sa nu vii cu gogorita cu Mihai Viteazul. Aia e doar denaturarea istoriei. El de fapt nu a fost domn peste Tara Romaneasca, Moldova si Transilvania nici macar o zi.
Oricum, pe vremea cand Kievul era un oras prosper, triburile slave care au infiintat mai tarziu Moscova traiau prin paduri si erau sclavii suedezilor. De ce crezi ca rusii sunt cei mai blonzi dintre slavi? Au avut suedezii grija de sclavele lor.hee hee
De Crimea, nici n-are rost sa vorbim. Daca ar fi s-o revendice cineva, dpdv istoric, ar fi Grecia, nicidecum Rusia. Pana si numele localitatilor importante din Crimea sunt grecesti.hee hee

"Romania nu are etnici Rusi in cantitati semnificative"

In schimb are etnici maghiari in cantitati semnificative. Cum ar fi sa vrea Ungaria sa-si recupereze cele 3-4 judete unde etnicii maghiari sunt multi?

"Anumite regiuni ale Ucrainei de azi is parte a Rusiei de multe sute de ani,"

Multe regiuni ale Europei au fost parte ale Imperiului Roman, sau ale Imperiului Otoman, multe secole. Asta nu inseamna ca nu au devenit tari independente. In plus, sunt si alte tari care au fost secole la rand sub ocupatia Imperiului Rus, si care acum sunt independente. Ar trebui sa le atace orcii rusi si pe alea? Sau cum?

"...situatia tensionata e in vestul Ucrainei"

La referendumul pentru independenta Ucrainei din 1991, absolut toate regiunile (inclusiv Donetk, Luhansk si Crimea) au votat masiv pentru. Procentul a fost de 92.3%. Faptul ca populatia vreunei regiuni din Ucraina ar vrea in mod real sa revina la Rusia e doar o poveste pentru cei complet imbecili. Pentru astia ca tine, adica.

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Holiday):

Te referi la Kievan Rus? O dinastie numita Rurikid fondata in Nordul Rusiei care s-a extins si intemeiat Kievul, Ulterior devenind mai divizata pana ce Mongolii au ras totul cu exceptie Nordul Rusiei care a supravietuit si ulterior extins din nou in decursul secolelor si-a mutat capitala si trecut prin revolutii dar si-a pastrat aceeasi identitate si suveranitate. Rurikid au domnit din 862 pana in 1600 dupa care Romanovs au venit la conducere pana la revolutia lu Lenin etc au continuat aceeasi legatie. Pe cand Kievul vechi a fost ras la pamant stergand orice continuitate legatura cu Ucraina de azi.
Ungaria a fost invadata si infranta de Aliati in ww1 a semnat cedarea regiuniilor cu pistolul la tampla, deci pierderea regiunilor de catre Ungaria se justifica prin infrangere militara. Pe cand Rusia nu a fost infranta a dat independenta Ucrainei printr-un gest de bunavointa intr-un moment de confuzie, ulterior vazand greseala incearca sa o redreseze.
Romania isi trage identitatea si legatia din secolul 14 din dinastia Basarab, ca regiuniile au suferit modificari e logic dar legatia continua

| Holiday a răspuns (pentru anonimulll12345):

Iarta-ma, dar tu esti complet imbecil daca crezi ca URSS a dat independenta Ucrainei, ca si celorlalte tari care au devenit independente in momentul dezintegrarii jegului de URSS, din bunavointa. laughing De fapt au fost fortati sa faca asta, la fel cum au fost fortati sa-si ia gheara de pe toata Europa de Est.
Greseala a fost ca s-a crezut ca Rusia a invatat ceva din asta si a fost ajutata de vest sa nu moara de foame. Acum nu se va mai intampla asta. Sau in orice caz, nu in formatul asta al Federatiei Ruse, teritorial, politic si economic.
In alta ordine de idei, in Nordul Rusiei de astazi, nu traiau rusi in momentul invaziei mongole. Repet, triburile slave ruse ocupau doar o zona relativ mica in padurile din zona Moscovei de astazi. Si da, s-au extins prin cuceriri, ca orice imperiu. Si la fel ca orice imperiu, se va dezintegra. Prima etapa a dezintegrarii a fost in anii `90, acum e in desfasurare a doua etapa.
Ucrainienii si rusii nici macar nu au aceeasi limba, ca nemtii cu austriecii, de exemplu. Limba ucrainiana e mult mai inrudita cu belarusa si poloneza decat cu limba rusa.

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Holiday):

Rusia a invatat din greseala aniilor 90', au invatat ca democratia nu poate funcitona la ei si orice ii mai bun decat aia - asa a ajuns Putin la conducere promovand un regim autoritar mixand diverse ideologii si o dat roade, tara s-a dezvoltat si acu vrea sa stearga toate urmele nenorocirii din anii 90' - adica ruperea teritoriilor cu etnici Rusi
am adaugat detalii la commentul anterior in caz ca n-ai vazut repet: Dinastia Rurikid care a format si Kievan Rusu a domnit din 862 pana in 1600 Dupa care au venit Romanovs pana la Lenin. E aceeasi dinastie Rusia isi trage identitatea, legatia de acolo.
Faza ca URSS sa fie fortata sa cedeze teritorii e prea absurd sa comentez inapoi, nu ma cobor la asa ceva.

| Holiday a răspuns (pentru anonimulll12345):

"Rusia a invatat din greseala aniilor 90"

laughing De fapt Rusia n-a invatat nimic din toata istoria. Nici a lor, nici a altora. Cum am spus si mai inainte, sunt complet imbecili.
In plus, unde dracului "s-a dezvoltat" Rusia, ca sunt vai mama lor. O tara cat doua continente are PIB-ul mai mic decat al Italiei. laughing Nu mai vorbim de PIB-ul pe cap de locuitor, care este mai mic si decat cel din Romania, iar salariul mediu a ajuns la nivelul celui din Republica Moldova...laughing
Rusia si-a revenit din foamete dupa anii `90 pentru ca a fost ajutata de vest, nu pentru ca ar fi avut Putin vreo politica economica geniala. Iar acum, va ajunge din nou in foamete. Iar de data asta, cum spuneam, nu-i va mai ajuta nici dracu`.

"...democratia nu poate funcitona..."

Democratia putea functiona, dar sunt atat de prosti ca n-au stiut ce sa faca cu ea. Bine, si in Romania au fost, si inca mai sunt destui care nu stiu ce sa faca cu ea. Dar nu atat de multi ca la astia.

"... tara s-a dezvoltat si acu vrea sa stearga toate urmele nenorocirii din anii 90' "

Cum spuneam, asa de bine o vor sterge in urma aventurii asteia imbecile a lui Putin in Ucraina, ca ceea ce a fost in anii `90 li se va parea lux.hee hee

"Faza ca URSS sa fie fortata sa cedeze teritorii e prea absurd sa comentez inapoi, nu ma cobor la asa ceva."

Cand ajungi sa mori de foame, cedezi si teritorii. URSS a fost impinsa de vest sa se autodistruga. La fel se intampla si acum. Federatia Rusa e din nou pe drumul autodistrugerii. Oricum, mizeria de Federatia Rusa e pistol cu apa fata de ceea ce a reprezentat jegul de URSS.

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Holiday):

Https://www.youtube.com/watch?v=w0Wmc8C0Eq0
Ma abtin sa raspuns cu acelasi limbaj.
Imi place istoria nu injuraturiile

| Holiday a răspuns (pentru anonimulll12345):

Daca ti-ar placea istoria, n-ai invata-o de la un youtuber. Mai ales de la unul care are si canal in limba rusa.hee hee

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Holiday):

Epic History e canal renumit, in caz ca n-ai observat majoritatea canalelor mari au traduceri in mai multe limbi raspandite. Pe mentalitatea ta daca cineva are canal si in Germana si face un documentar cu privire la Germania nu ar trebui ascultat? Dar despre englezi?
Youtube e poate cel mai bun loc de invatat istorie, poti asculta mai multi care au facut documentare inspirandu-se din multe carti istorice.

| Mosotti a răspuns (pentru Holiday):

Ai dreptate cu Hitler, si eu am zis la fel, dar acolo nu au intervenit din alte motive, aveau interes sa fie razboi.
Ca daca vroiau sa il opreasca, il opreau din fasa fara razboi, cand inca nu era inarmat, ii punea blocada economica si il termina, plecau toate firmele sua de acolo, si pa. Embargou total.
Deci au facut-o voit. Ca au vrut ei sa arate ei ca vor sa previna ceva, e alta.

Ca din 25 el zicea in Mein Kampf ce vrea sa faca, deci e clar.
Spatiu vital, sa f pe comunisti, pe evrei, etc, etc, inevitabil se facea razboi mai in colo.
Dar toti aveau interes ca ala sa se duca peste comunismul din Rusia, de aia i-au permis.
Le era frica ca se intinde si le ia averile lor nemuncite.

Mai mult la englezi si francezi le era de asta. Iar SUA avea interes totodata ca a castigat ce a castigat dupa ww2.

Apoi la puci ala din 21, a vrut sa dea lovitura de stat si tu il bagi 9 luni in conditii fff bune la parnaie?! In loc de 5 ani
Pai la lovitura de stat nu mai ieseai din puscarie.
Ia sa fi incercat un socialist (comunist) sa faca aia, mai lua 9 luni pe dracu.

Dar i-a captat si pe judecatori cu dorinta lui de refacerea Germaniei, etc, etc, etc. Ei stiau ca el nazist, nu socialist cum se dadea.

Plus ca in 33 era tara praf, de unde a avut el bani in 35 sa faca arme, armata mare, strazi, si tot?!

Deci acolo a fost teatru.

Acuma nu prea pot, ca Rusia de acum nu mai e ca aia din 41.
Si nici rusii nu pot sa vina aici, suntem tari NATO, nu mai e ca atunci.
Daca nu se baga sunt mari sanse sa nu faca rusii ceva aici.
Daca se baga, riscam razboi orice e, adica sigur.

Si e bine? Daca nu eram tari NATO da, era altceva.
Vrei asta la noi? Razboi aici? Chiar daca invingem noi cu sua, etc.

Sau bun, poate eu gandesc aiurea, spune-mi tu, daca se baga nato acolo, aici va fi liniste?
Ca daca da, nu am nimic contra! Sa intre si sa ii f odata pe criminalii aia.

Mda, trebuia intervenit de mult, ai zis bine, dar daca nu riscam ww3, e putere nucleara, asta e buba mare. Ca nu is astia prosti sa nu ii fi f de mult.
Nu poti sa te bagi peste o putere nucleara, ca se suicideaza dar tot ne f si pe noi la o adica!
Altfel era f rusia de dupa ww2 deja.

Voi aveti impresia ca nuclearele alea ale lui sunt machete, sau?

| Holiday a răspuns (pentru anonimulll12345):

De fapt are canale doar in trei limbi. Engleza, spaniola si rusa. Daca pentru primele doua are sens ideea ta cu "raspandite", pentru rusa nu are nicio noima. E vorbita doar de rusi. Aaa, daca avea traducerea in 20 de limbi, ok, ar fi avut noima sa fie si rusa printre ele, dar nu cand ai doar trei.
Cand a treia optiune e rusa, sunt doua variante. Ai idee care sunt?
In plus, nici macar din ce spune ala acolo nu ai inteles mare lucru. Ce povestesti tu, e doar ce rezi tu ar fi spus ala. In multe locuri, chiar si ala te contrazice.

"Youtube e poate cel mai bun loc de invatat istorie, poti asculta mai multi care au facut documentare inspirandu-se din multe carti istorice."

De fapt, Youtube e "bun" pentru asta doar pentru cei care nu sunt in stare sa inteleaga acele carti si trebuie sa le fie facute desene ca sa inteleaga. Problema e ca in 99% dintre cazuri, ce vezi pe Youtube nu e ceea ce scrie in cartile alea, ci interpretarea autorului filmuletului despre ce scrie acolo. Adica, de cele mai multe ori, nu are mari legaturi cu realitatea. In afara de istorie, ce ai mai "invatat" de pe Youtube?hee hee

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

"Mda, trebuia intervenit de mult, ai zis bine, dar daca nu riscam ww3, e putere nucleara, asta e buba mare."

Trebuia intervenit din 2008, cand Rusia a atacat Georgia, sau macar in 2014, cand a atacat Ucraina. Si nu e vorba de interventie militara in Rusia, ci de taierea relatiilor economice cu Rusia si inarmarea masiva a Ucrainei dupa 2014, dar si a tarilor din NATO, in special cele din Europa. Singurii care si-au facut treaba bine privind inarmarea, au foar, ca de obicei, americanii. Europenii au tras mata de coada. Acum nu mai dadeam din colt in colt ca nu avem arme si munitie pe care sa o trimitem Ucrainei din prima secunda cand a fost atacata.
In plus, ambele tari ar fi putut fi primite in NATO la summitul din 2008, cand s-a pus problema asta. Pe undeva, era putin pripit, dar acum nu am mai fi avut razboiul asta.
Sau, trebuia ascultat generalul Patton, care a spus ca in `45 nu trebuiau sa se opreasca la Berlin, ci sa marsaluiasca pana la Moscova. Decizia politica a fost alta. Toata lumea era obosita dupa 6 ani de razboi.
Acum trebuie indreptate toate aceste decizii gresite. Si cum poti face asta? Inarmand Ucraina, si suntinand-o financiar, politic, economic, etc, astfel incat sa infranga jegul rusesc.

"Voi aveti impresia ca nuclearele alea ale lui sunt machete, sau?"

Armele, inclusiv cele nucleare, nu au scopul de a te sinucide cu ele.

"Ca din 25 el zicea in Mein Kampf ce vrea sa faca"

Si Putin a spus de acum 18-20 de ani ce vrea sa faca...

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Holiday):

Pentru cunostiinta ta generala Rusa e folosita ca limba secundara in poate zeci de tari estice si asiatice
Si hai sa zicem citesti o carte care iti ia saptamani, luni sa o termini, iti imaginezi ca autorul are anumite inclinatii, ti-ar trebuie ani la rand sa citesti carti cu scriitori diferiti si cine are atat timp in ziua de azi, sa fim seriosi?
Din cauza inculturii ne trezim in ziua de azi oameni spunand ca Ucraina e mai veche ca Rusia... Si oameni sustinand din tot sufletul tari de care nici n-au auzit cu cativa ani in urma. imi aminteste de vremuri cand oamenii au facut la fel. si nu s-a teminat bine pentru ei...
De asta sustin pacea, fiecare pentru el. A te implica irational in conflictele altora este diabolic

| Mosotti a răspuns (pentru Holiday):

Da, izolare economica, ai dreptate, aia era lovitura la temelie.
Dar ca lumea! Nu ca acum ca au facut-o cu juma de sfert de masura.

Acuma ii doare la sosete, au produse occidentale prin tarile proxy, au si valuta, aia primesc bani de la Youtube in dolari la ei, cum pana mea nu stiu, daca bancile au fost scoase din swift.

Magazinele full ca am vazut la romanii aia de filmau, preturi cat de cat okey.
Blocaj export resurse oricui!
Sabotat tevile catre china, nici un vapor nu pleaca cu combustibil si intre tarile aliate lor.

Pedepsite tarile proxy care iau produse occidentale si tehnologie si le da lor.
Taiat netul in afara rusiei, sa stea cu netu cu aia india, iran, china.
Taiat telefonia mobila cu acces in UE, SUA si alte tari aliate.

Piese calculatoare, masini, avioane, zero! NU intra nimic in rusia, NU iese.
Embargou total.

NU intra nimic in Rusia nici din china! Nici din alte parti.

Sa aducem populatia la nebunie sa-l dea jos "opriti dracu` razboiul ala ca ne-ati zapacit, terminati-va ca gata".
Si cand ies cu zecile de milioane nu ai ce sa le mai faci.
Fara atac militar, fara nimic.

Si pica, nu vor mai fi in stare de razboi.

Pai hai sa o facem profi daca e, nu cacao.
Eu nu sunt strateg din asta, dar asa ca prostu o gandesc cam ce ar trebui facut.

Asa faceam inca din martie 2022 si gata.
Si pusi sabotori chiar rusi anti putin sa faca chestii marunte dar care seaca populatia la cap, opriri de curent in blocuri, taiat cabluri.
Spart cauciucuri autobuze, gaurit tevi de apa, spart cauciucuri avioane sa fie haos in traficul aerian (asta s-a si intamplat deja).

Bine sa nu sufere oamenii in sens de accidente, raniri, morti, doar pe utilitati arsi.
Taiat net, etc.

Chiar un rucsac in spate in care ai ap puternic de bruiaj semnal, si te duci in locuri unde ii irita maxim pe aia daca nu le mai merg telurile. Sa sune la telefonie, aia sa zica ca e ok, astia ca nu. Haos, nebunie, psihoza.

Si scris "DATI JOS PUTIN, cereti in forta stop razboi, altfel veti pleca singuri din rusia la mama dracu sau ajungeti la nebuni".

Infiltrati agenti la fabrici, sa bage prea multa sare in alimentele pentru restaurante, etc, piper, sa fuga astia si de la restaurante, sa-i reclame.
Taiat curentul la restaurante, McDonaldul lor, la mall-uri.

Din interior rezolvi cel mai lejereanu.
Pai ori facem o treaba, ori ne jucam?!

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Mosotti):

Doamne fereste si pazeste, ti-am citit doar ultimul mesaj dar am ramas fascinat de ce ai putut scrie acolo

| Mosotti a răspuns (pentru anonimulll12345):

Care mesaj? Ala cu sanctiuni adevarate? Pai si nu e asa?
Ce e joaca asta de 2 lei de aia nici nu simt sanctiunie, alt McDonald, Alte firme de de toate doar ca au alt nume, tot firmele care erau, etc, etc.

Dar nu ii intereseaza, SUA apara pe cine vrea ea in interesele ei, nu in baza unui acord sau nu.
Ptr Israel s-ar baga imediat serios.

Aia cu Hitler asa a fost, analizeaza faptele si iti iese adevarul, fara sa conteze ce zice unu si altul in documnentare, ca doar nu or zice adevarul ca era facatura tot in interesul lor.
Ca s-a dus si peste ei englezii si francezii e alta, nu se asteptau.

Gandeste-te doar la atat, cum ai tu bani in 2 ani sa faci tot ce ai facut!
De ce nu s-a impus tratatul din 1919, etc, etc.
Si fapte tot mai sunt.

| Mosotti a răspuns (pentru Holiday):

E un conflict SUA-Rusia dar astia nu au ce face, nu poti pune steagul albastru la Kremlin intr-o putere nucleara, ar fi culmea.
Altfel i-ar fi terminat de mult pe rusi.

Cu cat te implici mai mult acolo cu atata omori mai multi oameni, distrugi mai multe case si nu rezolvi nimic.
Ori puneai sanctiuni dure cum am zis, de ii faceai pe rusi sa nu mai poata face nimic, ori stam in banca noastra.

Rusii nu pot pierde! Daca pierd sunt mancati, deci daca nu pot pierde si au nucleare ce zici? Ca oricum sunt sinucisi, asa ca daca e, ne iau cu ei.

Sa-i lase dracului la ei acolo, dam lumea peste cap pentru aia pana la urma, ok, vin rusii in cele 4 zone anexate, semneaza ca nu intra in NATO ukraina, sa vina, dar sa fie liniste, ca prea multi oameni distrusi.
Adica prin interventie doar intretinem niste morti inutile la infinit pana ori renuntam, ori ne suicidam cu ei cu tot.

Daca nu am fost in stare sa-i incapacitam pe rusi fara conflict, sa fim sanatosi!
Dar si SUA are nevoie sa vanda arme, sa le dea la americani de munca, sa imbogateasca pe firmele de armament, ca oricum nu deu moca, alea vor fi platite in teritorii, etc, etc.

Plus ca dau si tot dau, UE tot da, nu s-a pus problema ca ramanem fara arsenal in cazul unui conflict NATO-Rusia.
Insa nu s-a pus, ca se stie ca rusii nu vin incoa.

Asta e manevra, ii durea pe americani in dos de ukrainieni.
Pe ei nu i-a durut de nimeni, doar interese.
Evident ca si rusii au fost la fel si toti, nu doar unii.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

"E un conflict SUA-Rusia"

Nu

"Cu cat te implici mai mult acolo cu atata omori mai multi oameni, distrugi mai multe case si nu rezolvi nimic."

De fapt e tocmai invers.

"Sa-i lase dracului la ei acolo, dam lumea peste cap pentru aia pana la urma, ok, vin rusii in cele 4 zone anexate, semneaza ca nu intra in NATO ukraina, sa vina, dar sa fie liniste, ca prea multi oameni distrusi."

Daca vrea si Rep. Moldova, i-o dam si pe aia? Cat de imbecil sa fie cineva sa fie de acird sa dea ceva Rusiei, caasa li s-a sculat lor ca vor.

"Dar si SUA are nevoie sa vanda arme, sa le dea la americani de munca, sa imbogateasca pe firmele de armament, ca oricum nu deu moca, alea vor fi platite in teritorii, etc, etc."

Adica l-au prostit pe Putin sa atace Ucraina si sa distruga Rusia ca sa faca ei rost de bani?

"Plus ca dau si tot dau, UE tot da, nu s-a pus problema ca ramanem fara arsenal in cazul unui conflict NATO-Rusia."

Stai linistit ca are NATO destule arme. Si pot produce oricum mult mai multe, daca e cazul.

"Pe ei nu i-a durut de nimeni"

Mhm, nu ei au reconstruit Europa de Vest dupa WWII, nu ei au protejat Corea de Sud, Taiwanul, etc. Oricum, si daca americanii au doar interes financiar in Ucraina, tot trebuie sa-i ajutam cu tot ce putem. Infrangerea militara a jegului rusesc e si in interesul Romaniei.

"Evident ca si rusii au fost la fel si toti, nu doar unii."

a pui semnul ega intre american si rusi e prostie in forma pura.

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Mosotti):

Dar de ce compari Rusia cu Germania Nazista, tinand cont ca Rusia a fost cea care a eliminat Nazistii.
Iar sanctiunile sa fim seriosi, cine e atat de prost sa se sanctioneze pe el insusi? Hai ca noi din NATO suntem sclavi dar restul lumii e pe interese, daca comertul este avantajos pentru tariile in cauza normal ca le continua indiferent ce spune Sua
Si in ziua de azi nu Rusia ataca vestul ci vestul ataca Rusia. Regiunile estice ale Ucrainei le-a dobandit dintr-o eroare, istoric is regiuni ruse cu populatie rusa

| Mosotti a răspuns (pentru Holiday):

Ajuti dar nu avem sanse de reusita, decat sa facem mai rau.
Nu putem castiga, decat daca rusii nu ar mai avea nucleare.
Ca daca aveam sanse nu aveam nimic contra.

Vezi ca pana la sfarsitul anului 90 % cred ca se termina treaba intr-un fel sau altul! Sa vedem cum se lasa. Sa vedem cum termini tu o putere nucleara.

Interesul Romaniei care e cu rusii? Ca noua acum ce ne-au facut? Sigur ca rusii trebuie sa pice, dar nu neaparat ca am avea noi un interes la asta. Nici gaz nu prea luam de la ei, cam 8 % luam.

Taiwanul au interes sa-l protejeze ca e langa China acolo, plus ca acolo sunt fabricile de cipuri de care depind multi, nu protejeaza asa de drag.
Coreea de SUD la fel, nu vor sa se uneasca cele doua corei, trebuie si influenta acolo, e totul politic.
Nu exista umanism in politica, daca esti umanist nu te duci in politica.

Rep Moldova NU e Romania, noi suntem tara NATO, ei nu, nu amesteca lucrurile. Nu dam, nu e din Romania. A fost cand a fost, acum conteaza sa fie liniste aici, atat, pentru copiii nostri, sa nu avem sange aici, in rest sa se duca restul unde s-or duce la o adica.
Si daca e sa fie sa avem noi liniste si avem de ales, aia e. Alegem sa fim noi bine decat sa nu fim nici unul.

Pun egal intre englezi, francezi, americani, rusi, ca toti numa nenorociri au facut pe unde s-au dus.
Francezii, englezii, spaniolii, etc aveau colonii pe tot globul, deci cuceriri cu forta.

SUA a intrat in Irak aiurea, dupa aia au zis si ei ca nu aveau arme chimice, desi la inceput ziceau ca de aia au intrat acolo, nu a mai facut Sadam ca ei, si pac, l-au ars. Au fost criticati destul pentru invazia din Irak din 2003.
Libia, etc, etc. S-au bagat si in Vietnam aiurea desi nu era treaba lor acolo, si altele.

Toti niste golani mondiali care umbla dupa putere bani si influenta, cand unu cand altul.

Pai cu WW2 cum a fost? Cum a devenit SUA putere a 1 mondiala si dolariul valuta internationala dupa ww2?
Asta era si ideea, sa se faca astia praf aici, sa isi vanda sua armamentul aici, apoi sa se reseteze piata de desfacere si sa investeasca ei, sa cumperi de la ei, daca nu ai bani iti dau ei cu dobanzi, garantii teritoriale, au castigat enorm din WW2.

Au si pus conditia sa iei de la ei daca vrei planul Marshall (asta a fost facut si ca sa arate ca sistemul capitalist e bun, sa nu vrea astia comunismul de la rusi). Plus ca prin asta puteai sa-ti platesti si armamentul si ce ti-au mai dat in WW2.

Exact, darami ceva si reconstruiesti iar, asa se reseteaza pietele de desfacere. Prin reconstructia aia sua s-a pricopsit.

Si din WW1 la fel, au dat armament Angliei pe aur, a ajuns Anglia datoare vai de mama ei, ea care era creditoare inainte de WW1.
A scapat de cele 4 imperii din Europa, a scapat de valutele lor, a cumparat pe aici pe 2 lei ce au vrut.
Ei mereu apar pe la sfarsit de razboi in general.

Asa si rusii au facut cand au facut, si aia au ucis oameni, i-a dus in Gulag, au lasat ukrainienii sa crape de foame in 33 de 7 milioane au murit, aia e. Au anexat cu forta tari de langa ei.
Plus teroare si asupra rusilor in comunism.

Si rusii vroiau acelasi lucru in ww2, sa se bata astia aici, sa ne terminam, si apoi sa vina Stalin sa ia tot, asta s-a zis si in documentare.
Deci...toti o apa si un pamant.

| Mosotti a răspuns (pentru anonimulll12345):

Am comparat asa putin rusia cu nazistii, ca si unii si altii au facut abuzuri, dar sigur ca nemtii au fost de 10 ori mai rai. Rusii s-au cam aparat atunci si atat.

Normal ca vestul (la comanda SUA) vor sa atace rusia acum, de aia am zis ca ne mananca in dos!
Ca ne vom distruge daca insistam, si nu rezolvam nimic.
Vrem noi sa fie si aici dezastru, dorim asta neaparat se pare. Sa profite americanii inca odata de asta!
Nu poti invinge o putere nucleara! Asta multi nu realizeaza.

Rusii nu pot pierde, ca se sterg din istorie, daca e cazul, se vor sinucide dar nici pe noi nu ne lasa in pace, si pentru ce? Cu ce ne ajuta?

Nu stiu cine e prost sa se sanctioneze pe el insusi, insa sua a facut presiuni in tarile mama a firmelor straine din rusia sa plece!
De aia au plecat in masa, nu ca ii durea pe patroni de ukrainieni, afaceristii nu prea se pupa cu umanismul prin definitie, la ei doar profitul conteaza si nimic altceva.

Ai dracu toti patronii aia au renuntat la miliarde ca murea lumea in Ukraina, ce sa zic, si asa 95 %, ii apuca asa brusc umanismul! Mai sa fie.
Cand te arunca din spital afara daca nu mai ai bani sa platesti, ii arunca pe ai lor din tara lor, deci e f clar ce a fost, doar ca lumea nu se prinde.

Deci au cam facut ce a zis SUA.

De ce nemtii au luat-o in bot cu economia si mai tare (oricum erau praf de dinainte, dar e si mai praf) de cand s-au rupt de gazu rusesc mai ieftin? Tot ca asa a vrut sua, asta si a vrut, sa scape de un concurent economic numit UE.
Cine a aruncat conductele in aer?!

Suedia ce a zis? "nu dam rapoartele cercetarilor cu privire la conducte din motive de securitate nationala".
Pai daca le aruncau rusii, spuneau in gura mare peste tot asta, puneau rapoartele alea pe toti stalpii.

SUA a amenintat inainte de razboi "daca...rusii ataca, terminam conductele".
Deci SUA cam a dictat peste tot dupa interesele ei.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

Un lucru e cert: cand vad analize economice, geopolitice, financiare, militare de tipul celor facute de tine, imi dau seama de ce arata statisticile ca 40% dintre romani sunt practic analfabeti functional.
E o ceata in capul tau...
Oricum, discutia devine fara sens. Te afunzi in tot mai multe afirmatii fara nicio noima.hee hee

| Mosotti a răspuns (pentru Holiday):

Pai de aia am ajuns unde am ajuns, ca multi gandesc ca tine, nu vad realitatea.
De aia suntam la un pas de razboi de care o fi (nuclear, nonnuclear, nici nu conteaza), de ne nenorocim de tot.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

Greseala s-a facut in 1945. Daca politicienii il ascultau pe gen. George Patton, care a spus clar ca trupele aliate nu trebuiau sa se opreasca la Berlin, ci sa marsaluiasca pana la Moscova, nu mai aveam problemele astea acum. Nici Romania nu mai suferea 45 de ani in imbecilitatea aia de comunism. Acum trebuie indreptate greselile. Prima parte a fost facuta o data cu dezintegrarea jegului de URSS. Acum urmeaza a doua etapa a dezintegrarii Imperiului Rus.
De fapt nu razboiul e cea mai mare problema, ci ca am permis ca Rusia sa aduca lucrurile aici. Acum avem datoria sa reparam lucrurile.

| Mosotti a răspuns (pentru Holiday):

Ce rost avea sa mearga pana la Moscova? Rusii nu au inceput razboi, ei doar s-au aparat, interesul SUA era sa ii darame pe nazisti, de aia au si ajutat pe rusi cu armament si altele, deci nici vorba sa se duca peste rusi.
Ca nazistii erau atacatorii, ei au tot atacat, ei au declarat razboi si americii, nu rusii. Si daca ii lasa, se intindea si se duceau si peste americani.

Mi se pare ca americanilor nu le-a convenit ca noi ne-am dus si dupa Nistru cu nemtii, asa am auzit intr-un documentar, cum ca nu era treaba noastra acolo.

De rusi stiau ca nu vor face din astea.
Ca vroiau sa-i f si pe rusi dupa razboi este adevarat, dar nu prea au mai putut, ca deja zonele tampon erau aranjate si nu prea mai puteai ajunge cu bomba nucleara pe la rusi.
Se planuise o operatiune, am uitat cum se numeste, care asta viza, sa ii f pe rusi.

Se numea Operation Unthinkable. Uite aici:

https://hotnews.ro/......ica-141668

Cu, comunismul, ne-au vandut marile puteri! I-a durut in pix de noi, romanii tot ii asteptau pe americani, si americanii...se duceau la curvve, doar la noi nu veneau sa ne scape de rusi.
Rusii nu aveau inca nucleara. Si nici asa n-au venit astialalti.

Cu, comunismul ce sa zic, cu ceausescu a fost mizerie ca era un dictator nenorocit, inainte de 80 era binisor dupa cum imi spuneau parintii, bunicii, strabunicii.
Am trait in anii 80 si era jale.

De munca aveai asigurat, nivel de trai cat de cat, se gaseau de toate pana si wisky american, scoala era serioasa si fara taxe ca inainte de comunism, sistem de sanatate aveai fara bani ca inainte (desi in anii 80 era cam mizer, ca am vazut cu ochii mei, nu stiu cum era inainte), aveai gradinite ieftine pentru copii si erau ok, ca am fost si eu acolo, orice om al muncii isi permitea sa-si cumpere un apartament sau garsoniera la rate decente si pret decent.

Cam asa mi s-a spus, deci nu din propaganda rusa sau citite, ci de la ai mei.

Acuma sa vedem cum e cu dezintegrarea rusiei. Vedem daca se va intampla asta, pana pe la sfarsitul anului ar cam trebui sa vedem cum s-a lasat.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

Nu mai dezbat aiurea toate tampeniile care culmineaza cu elogiul comunismului, din orice epoca ar fi, dar afirmatia "pana pe la sfarsitul anului ar cam trebui sa vedem cum s-a lasat" e de o imbecilitate crunta. Tipica romanului care nu poate vedea decat in viitorul apropiat, si nici macar atat prea clar. De fapt, procesul de dezintegrare, poate dura 10, sau 20 de ani. Lucrurile de tipul asta nu se realizeaza intr-un an. Dezintegrarea URSS si distrugerea zonei ei de influenta din Europa a fost pregatita si realizata in 40 de ani. Si dupa cum s-a vazut, nu a contat ca aveau arme nucleare. Poti avea si mama armei nucleare, daca esti "lucrat" politic, economic, financiar, etc, de tari superioare economic, militar, financiar, nu ai nicio sansa.Intri in colaps cu tot cu armele tare nucleare.

| Mosotti a răspuns (pentru Holiday):

Am zis ca asa cred eu ca pana la sfarsitul anului s-ar termina, am zis cam 90 % nu 100 %, e o parere, clar nu este ca sigur se va termina cand am zis.
Ca daca tine mai mult...e jale pentru ukrainieni, chiar ar trebui sa se termine mai repede.
Ma refeream la razboiul militar, nu la dezintegrare, ca aia nu se intampla repede, ai dreptate.

Corect, nu conteaza ca ai nucleare pentru dezintegrare, eu doar am zis ca, conteaza daca ii atacam militar.
Asa se si face, se sapa politic, economic si te sparge, te rupe in n bucati.

Normal ca dezintegrarea URSS a fost planuita cu zeci de ani in urma.
Numa ca atunci era vb de URSS, sa vedem cum dezintegreaza ei Rusia.

Ca pana la urma dezintegrarea e una, si alta e ca tot mor oameni in Ukraina. Pe mine ma intereseaza sa nu mai moara, sufere oameni.
Restul ce o fi o fi.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

SUA nu si-a propus sa atace Rusia. NATO mobilizeaza trupe si se inarmeaza pentru a pastra pacea, nu pentru a porni razboi. NATO a catigat teren cu binisorul, din libera vointa a tarilor care fac parte din el, nu a purtat razboaie de cucerire.

De fapt, a purta razboi in Europa este o idee nebuneasca, pe care doar Putin a putut s-o puna-n practica in secolul XXI. Natiunile civilizate nu poarta razboaie cu alte natiuni civilizate, ci fac afaceri cu ele.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Nu a purtat razboaie de cucerire? Ce au facut in Irak, Libia?! Ce au cautat in Irak pe motiv de arme chimice, cand chiar ei dupa au zis ca n-au gasit. Stiau de dinainte ca nu erau.
Cum Sadam nu a facut ca ei, cum BUM, nu mai vroia sa dea petrolu pe dolari.

Ca NATO de sua de fapt. S-au bagat unde nu era treaba lor peste tot, dupa interesele lor.
In cele doua razboaie din cecenia de ce nu s-a bagat nimeni? Aia cereau ajutor chiar la nato la toti si nimic. Ca si acolo rusii au intrat cu forta abuziv.

Cand iraku a atacat iranu in 80 de ce nu s-au bagat? Si de ce s-au bagat cand a atacat Kuweit (ca era petrol si aveau interes). Daca stai sa analizezi, iti dai seama. Daca vrei pace, faci pace peste tot cand mor oameni, nu doar colo da, colo nu.

Nu au interes sa fie pace, altfel cum isi mai vinde armamentul, prin asta le urca economia, da de lucru la americani.
Mai reseteaza pietele de desfacere si vin ei sa investeasca, iti dau ei bani pe dobanzi si garantii teritoriale daca n-ai, stai ca nu e chiar asa.

Sigur ca ei zic ca sa mentina pacea, asa zic mereu.
Dupa ww2 cum a ajuns putere mondiala, asa.
Ce a facut in Honduras si Salvador, aia se bateau intre ei, si au zis SUA "BA, gata, ca va ard".

Asa putea face si in ww2. Tu de ce crezi ca in WW1 au propus de forma liga natiunilor dar ei nu au aderat la ea?! Daca vroiau pace intrau in ea.

Evident ca Putin e bolnav (mi s-a confirmat de medicu psihiatru ca e psihopat, nu are emotii, sentimente, il doare in pix de om), dar sa ii vedem pe toti.
Ca doar un om bolnav omoara oameni fara sens, distruge blocuri, centrale electrice la civili.

Si problema e ca nu avem sanse contra lui, el nu poate pierde, daca pierde sunt mancati.
Asa ca daca este presat, rusia se va sinucide dar si pe noi ne f. Ca altfel e sinucisa doar ea si nu ii convine.

E f periculoasa situatia. De aia ar trebui sa stam la un loc daca nu ne ataca pe noi tari nato.
Ca daca pleaca F 16 de la noi, suntem mancati.

| gabicoo a răspuns:

Nu. Este doar propagandă de război. Încearcă să intimideze Occidentul ca să nu mai trimită arme și muniții Ucrainei.

| timidu89 explică (pentru gabicoo):

La 20 tari sau cate sunt ma mir sa aiba asa curaj. Daca era Baselu presedinte nu imi faceam griji, cred ca marinaru ca sa ii fie lui bine o vindea si pe masa tongue

| Mosotti a răspuns (pentru gabicoo):

Si de ce ar mai trimite occidentul arme si munitie pe banii oamenilor de rand care si asa o duc din ce in ce mai greu?
Ca sa fie razboi si aici? Ca aici se va ajunge.
Am impresia ca noi nu stim cu cine ne punem.

Si ca sa te faca sa zici ca esti de acord sa dai, zice ca rusii vin si aici, una ca suntem tari nato si nu ar putea, a doua intrebarea e "de unde stiti voi ca rusii vin si aici? Pe ce baza?".

| LisaJulie a răspuns:

Nu cred, a mai făcut aceleași amenințări și in 2014-2015!

| 1234568807 a răspuns (pentru LisaJulie):

E nebun Putin nu il pune la indoiala

| LisaJulie a răspuns (pentru 1234568807):

Este, dar trebuie sa înțelegi ca Rusia a vrut mereu putere si sa întreacă Statele Unite, s-a văzut dintotdeauna un imperiu

| 1234568807 a răspuns:

Putin e un pericol pentru omenire si trebuie sa moara cat mai curand

| timidu89 explică (pentru 1234568807):

Asa sper si eu ca o da coltul o data. Ziceau ca ar avea cancer dar e tot in viata

| 1234568807 a răspuns (pentru timidu89):

Fake news, sunt multe teorii despre el, mai era una care zicea ca de fapt adevaratul Putin e mort din 2015 si asta care e acum e o sosie a lui

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, Rusia nu are nicio șansă în duelul cu NATO.

| 1234568807 a răspuns (pentru Cipi1212):

Daca se alatura si China Rusiei eu zic ca cam are

| anonimulll12345 a răspuns:

Putin nu va ataca Nato primul, dar nu se va abtine in a folosi nucleare pentru a se salva. Daca Rusia e infranta cu sau fara folosirea nuclearelor rezultatul ar fi la fel pentru ei asa ca e cat se poate de logic ca de situatia se inrautateste va apela la nucleare

| Holiday a răspuns (pentru anonimulll12345):

De ce ar face asta? Daca pentru Putin, sa zicem ca ar avea un oarecare sens, pentru ca pierderea razboiului ar avea consecinte directe asupra lui, de ce crezi ca oligarhii, dar si cei din esalonul doi, din Rusia, ar vrea sa piara pentru imbecilitatea lui Putin? Putin are puterea pentru ca a oferit posibilitatea unora sa faca multi bani, fie prin afaceri, fie prin furt si coruptie, iar acum il sustin. Dar daca le va cere sa se sinucida pentru el, sau pentru mizeria de Rusia, se schimba imediat situatia. Ii fac aia felul de nu se vede. Nu ar fi primul lider al Rusiei care piere in conditii cel putin suspecte.

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Holiday):

Pentru ca si Rusia vrea sa existe. Putin are putere pentru ca rusii au vazut ca tara nu poate functiona fara un lider autoritar. Si fata de dezastrul din anii 90', Rusia s-a dezvoltat enorm desi cu acest conflict nivelu de trai un pic a scazut e tot cu mult peste situatia din anii 90. Iar conflictu actual Rusia-Ucraina este de fapt unu vechi care s-a nascut din dezastrul aniilor 90'. In momentul actul Rusia a investit prea mult o infrangere ar duce direct sau indirect la alte conflicte interne mult mai sangeroase decat cel actual. Sa nu uitam Rusia e o tara cu 190 de etnii cu regiuni semi-autonome. Iar etnici rusi traiesc cu milioanele in noile tari autonome din jur. Iar o rusie in colaps, decentralizata ar fi o victima usoara pentru operatiuni militare directe si indirecte de catre NATO care ar pune capat Rusiei independente cauzand zeci de milioane de victime

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Holiday):

Ucraina nu se poate compara la populatie si resurse cu Rusia, Poate Rusii au pierdut mai mult oameni pe campu de lupta dar pe langa aia deja milioane de fosti cetateni Ucrainieni au devenit cetateni Rusi, alte milioane au fugit din tara.
Rusia are capacitatea sa mentina o ofensiva limitata permanenta, Ucraina a primit si va primi ajutoare militare din banii nostri si mai ales a vestului - ca noi oricum suntem saraci lipiti. Dar cand vor epuiza forta de lupta ce se va intampla? Va ataca NATO direct Rusia? Va trimite tariile estice ca carne de tun? Iar Rusii isi vor folosi toate metodele posibile, nuclearele sa evite infangerea. deci tot acest conflict e absurd...
Nu mai bine NATO-Rusia faceau o intelegere? Dadeau Rusiei partea estica a Ucrainei unde populatia etnic Rusa era semnificativa, majoritara in multe regiuni... si evitau tot acest conflict irational care probabil va avea acelasi deznodamant- Rusia va mentine zonele actuale poate va anexa cu cateva orase strategice in plus dupa care conclictu va ingheta gen vor mai trage unu in celalalt dar fara schimbari majore pe front

| Holiday a răspuns (pentru anonimulll12345):

laughing laughing laughing "Analiza asta tot de pe Youtube ai preluat-o, sau "gen" ti-a fatat-o neuronul tau?! Uneori ma uimeste imbecilitatea unora...

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Holiday):

Hai ca poate nu stii multe despre Rusia dar cat stii despre Romania? din ce perioada crezi ca dateaza originea Romaniei de azi, prima forma centralizata de conducere cu care Romania isi poate face apartanenta directa?

| Holiday a răspuns (pentru anonimulll12345):

Tradu in limba romana.laughing Ce e aia "datateaza"? Dar "apartanenta"?! Ai naibii, toti analfabetii au devenit experti in istorie, geopolitica, strategie militara, etc...