| LaviniuA a întrebat:

Referitor la lege, pentru spray cu piper si aparatul electrosoc.

Sa zicem ca le port la brau, plec seara si ma intorc noaptea acasa.
E vreo problema daca sunt vazut cu ele la brau intr-un mall sau supermarket?

E nevoie de vreun document pentru ele? Unde pot intra cu ele, unde nu pot?
Aceeasi intrebare ar fi si pentru tasere.

Alte idei de arme neletale?

6 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Arme neletale? Beșina! Tragi masive de alea când ești în pericol!
E mai bine sa nu fie văzute.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| Frank51 a răspuns:

Nu este permis in spații publice, doar acasă la tine și pe proprietatea ta(aici intră și mașina).

Cum oriunde calci afara e spațiu public, practic nu ai voie să ieși cu arme albe aproape nicăieri.

| LaviniuA explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc. Deci e in regula sa se poarte in spatii deschise, publice? Pe strada?

Pentru a le purta in spatii inchise, e nevoie de documente banuiesc? Stiti unde mentionat in lege?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru LaviniuA):

Pe strada le poti purta, cu exceptia cazului ca sunt diverse manifestari.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu exista nici un document, cu exceptia persoanelor din organele de paza si ordine.