| streethunter a întrebat:

Sallut.
Acum ceva timp am luat o amenda de 1000 lei.Nu am platit-o
Amenda nu este penala, Se baga la impozitu familiei? Cand am luat amenda aveam 18 ani.Se baga la impozitu familie sau ma afecteaza doar pe mine?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda nu se cumuleaza cu impozitul, este o datorie distincta si este in sarcina ta nu a parintilor.
Daca nu o platesti se va incerca executarea silita si daca aceasta nu poate fi facuta, din cauza ca n-ai salariu, conturi in banci sau bunuri mobile executabile silit, atunci poate fi sesizata instanta de judecata, pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii.

4 răspunsuri:
| streethunter explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns. daca nu platesc si vreau sa iau adeverinta.eu sunt la scoala si imi trebuie pentru "bani de liceu"mi se elibereaza adeverinta sau trebuie sa platesc amenda?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru streethunter):

Tu n-ai ce adeverinta sa obtii de la organul fiscal, adeverinta trebuie sa ia parintii.

| streethunter explică (pentru Ioandelasal):

Deci practic amenda sta acolo pana devin proprietar sau se hotarasc sa ma ia la muncalaughingtotusi...sa iei 1000 lei pentru deranjarea linistii publice si sa mi o dea si pe foaie de circulatie e bataie de joc.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru streethunter):

Da, poate sta si 5 ani, aceasta este perioada de prescriptie pentru amenzi.