| Daniel235 a întrebat:

Salut!
A fost cineva judecat după noua lege cu alcoolul la volan, din 31 mai 2024? Adica ca nu se mai poate dispune de amanarea aplicarii pedepsei, si pedeapsa este doar închisoarea? Oare nu există nici o soluție?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Soluția e sa nu bei.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singurele solutii sunt sa nu bei sau sa nu conduci dupa ce ai baut.
Daca ai fost prins baut, conducand pe drumurile publice cu alcoolemia de peste 0, 80, vei executa pedeapsa cu inchisoarea.

| Andreipho a răspuns:

Exista solutie: Sa nu bei alcool.

| alina2k18 a răspuns:

Ai avut si accident?
Uite exemplu cu o condamnare cu suspendare de acum 2 zile, deci tot cu suspendare daca esti cu cazier curat si eventual prima abatere.
https://portal.just.ro/......Dosar.aspx
Si la altul i-a dat amenda penala.

Ora estimata: 8:30
Complet: Completul CPF nr.5
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. (1), (2) Cod procedură penală, cu aplicarea art. 396 alin. (10), cu aplicarea art. 61 Cod Penal, condamnă pe inculpatul U.I., fiul lui? i, născut la în Sighetu Marma? iei, domiciliat, jud. Maramure?, cu domiciliul procesual ales în Baia Mare, jud. Maramure?, cetă? ean român, căsătorit, studii liceale, fără obliga? ii militare, muncitor în construc? ii, angajat la SC. INSTAJIC CONSTRUCT SRL., recidivist, la pedeapsa amenzii de 6750 lei ( 2225 zile x 30 lei /zi), pentru săvârşirea infracţiunii de conducere sub influenţa alcoolului, prevăzută de art. 336 alin.1 Cod penal, raportat la art. 41 alin.1 Cod penal şi art. 5 Cod penal. În temeiul art. 63 din Codul penal, atrage atenţia inculpatului că în cazul în care, cu rea – credinţă nu execută pedeapsa amenzii, în tot sau în parte, numărul zilelor amendă se înlocuieşte cu un număr corespunzător de zile cu închisoarea. În temeiul art. 64 Cod penal, atrage atenţia inculpatului că în cazul în care pedeapsa amenzii nu poate fi executată în tot sau în parte din motive neimputabile persoanei condamnate, cu consimţământul acesteia, instanţa înlocuieşte obligaţia de plată a amenzii neexecutate cu obligaţia de a presta o muncă neremunerată. În temeiul art. 272 alin.1 Cod Procedură Penală obligă inculpatul la plata sumei de 1500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare, din care 800 lei aferente fazei de urmărire penală. Cu drept de apel în 10 zile de la comunicarea prezentei hotărâri. Apelul se va depune la Judecătoria Sighetu Marmaţiei. Pronun? ată prin punerea solu? iei la dispozi? ia inculpatului? i-a procurorului, prin mijlocirea grefei instan? ei, astăzi, 10.10. 2024.
Document: Hotarâre 868/2024 10.10. 2024

| Daniel235 explică (pentru alina2k18):

Nu am avut accident, deci se poate si amenda penala? Doar am fost oprit si depistat, ulterior, cu 2.18 concentratie in sange

| Daniel235 explică:

Cei care veniti cu ‘solutia e sa nu bei’ nu sunteti interesanti deloc, fapta a fost facuta eu intreb pentru demersurile urmatoare…

| Daniel235 explică (pentru alina2k18):

Si nu inteleg cum a dispus el de amenda, asta nu mai este prevăzută in codul penal?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Daniel235):

2.18?
wow
sper sa nu scapi de puscarie pentru asta.

| alina2k18 a răspuns (pentru Daniel235):

Nu stiu cumetras, eu am cautat pe portal solutionari/condamnari la dosare cu conducere sub influenta alcoolului, mai cauta si tu solutionari din ultimele luni dar sa fii pe laptop sau pc ca pe telefon stai pana poimarti.
Asta dupa cum vezi e si recidivist si nu face parnaica.
Nu te mai panica, daca esti la prima abatere nu se lasa cu parnaie, o sa iti dea cu suspendare, nu cred ca primesti amenda, o sa faci munca in folosul comunitatii.
Din ce m-am uitat rapid la solutionari pe ultimele luni, cu inchisoare s-a lasat la astia de erau si bauti si nu aveau nici permis si sigur mai aveau coada.
Sper ca ai serviciu pentru ca da bine la instantawinking

https://portal.just.ro/......Dosar.aspx
Uite amenda si de 8000 leiwinking

Sau 20 000
Ora estimata: 09:00
Complet: Amânare pronunţare PENAL P3
Tip solutie: Soluţionare
Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. (1) C. pen.cu aplicarea art. 5 alin. 1 Cod penal, raportat la art. 61 alin. 4 lit. c Cod penal; Condamnă pe inculpatul..., la 20.000 lei amendă (200 zile-amendă, cuantumul unei zile-amendă fiind de 100 lei) pentru infracţiunea de conducere sub influenţa alcoolului. În baza art. 66 alin. (1) C. pen. şi art. 67 alin. (1) C. pen. cu aplicarea art. 5 alin. 1 Cod penal, aplică acestuia pedeapsa complementară a interzicerii exercitării dreptului prevăzut de art. 66 alin. (1) lit. i) C. pen.: dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice pe o perioadă de 5 ani, conform art. 68 alin. (1) lit. a Cod penal. Atrage inculpatului atenţia asupra dispoziţiilor art. 63 şi 64 C. pen. şi art. 22 şi 23 din Legea nr. 253/2013. În baza art. 274 C. proc. pen., obligă pe inculpatului la plata sumei de 700 lei către stat, cu titlu de cheltuieli judiciare. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată astăzi, 20 septembrie 2024, prin punerea la dispoziţia inculpatului şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei. Preşedinte,
Document: Hotarâre 568/2024 20.09. 2024

| alina2k18 a răspuns (pentru suntserios):

Toti gresim, important e sa invete ceva din asta... oricum are permisul anulat 100% si 2 ani minim sta fara.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru alina2k18):

NU.
la 2.18 alcoolemie la volan esti o arma letala in libertate.
Asta nu e greseala.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru alina2k18):

Este sigur ca persoana respectiva a comis infractiunea inainte de modificare Codului penal, atunci exista si pedeapsa cu amenda.
In prezent Codul penal prevede urmatoarele:
"ART. 336. Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
  (1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană care are o
îmbibație alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepsește cu închisoare de la 1 la 5 ani și interzicerea exercitării unor drepturi."