| mihaivelicu a întrebat:

Salut! Acum in an m-am inscris la facultate dar nu am fost la absolut niciun curs de atunci. Eu am beneficiat de pensie de urmas deoarece tatul meu e decedat, si fiindca am fost inregistrat in anul universitar, mi-au acordat pensia. Daca e sa depun declaratie pe propria raspundere la casa de pensii, mai primesc pensia de urmas sau ce se intampla mai exact?

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Daca apuci sa iei adeverinta de la facultate si sa o atasezi la dosarul tau de pensie, atunci o sa primesti banii. Insa facultatea dupa un an de inactivitate, o sa te exmatriculeze si o sa pierzi pensia.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca depui o declaratie neadevarata atunci comiti infractiunea de fals in declaratii si poti fi condamnat penal.
Pentru pensia de urmas nu ti-au cerut o adeverinta de la facultate?

| mihaivelicu explică (pentru Ioandelasal):

Asta vreau sa stiu, neadevarata in ce sens? Daca pun in declaratie cā voi urma o forma de invatamant in anul 24/25 la facultatea X si daca nu dau adeverinta, nu mai primesc pensia? Sau odata ce te inscrii la facultate, esti înscris pana la sfarsitul celor 3 ani?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru mihaivelicu):

Daca n-ai urmat cursurile in primul an nu mai esti inscris in anul II.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca facultatea este la buget, te sfatuiesc sa o faci. Ca e pacat sa pierzi sansa asta. Altii dau bani grei sa o faca si nu lucreaza cu licenta de acolo. Insa daca se intampla sa o termini si sa-ti placa domeniul, deja esti castigat cu o calificare si un job asigurat.

| kalasnicov22 a răspuns:

Te inscrii la alta facultate si tot asa.
Vezi la care nu s-au ocupat locurile.
Esti inca in timp.