| CristianLR a întrebat:

Salut,am cumpărat o mașină acum 5 luni și nu am avut timp de ea,acum eu la început am vrut sa mă trec în cartea de identitate a mașinii doar că m-au luat că îmi trebuie asigurare și nu am mai făcut asta,acum întrebare e următoarea, ce asigurare? Nu înțeleg chestia asta, trebuie să fac eu asigurarea pe numele meu? Și daca da, cum vine asta că practic in actele mașinii e tot vechiul proprietar. Se poate asta?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a inmatricula masina pe numele tau ai nevoie si de asigurarea RCA (raspundere civila auto) si o faci in baza contractului de vanzare-cumparare.

| CristianLR explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles, deci pot face asigurarea pe numele meu cu ajutorul contractului, nu? Sper că am înțeles binelaughing

| CristianLR explică (pentru Ioandelasal):

Dar inca ceva, contractul ăla bănuiesc că este valabil pentru totdeauna, pentru că au trecut 4 5 luni de atunci, nu cred că trebuie să iau iar legătura cu vechiul proprietar, a da și am trecut și mașina la primărie pe numele meu

suntserios
| suntserios a răspuns:

E procedura standard sa faci asigurare pe numele tau in vederea inmatricularii. Nu ai nevoie de niciun contract nimic, pur si simplu faci asigurarea si gata

| CristianLR explică (pentru suntserios):

A ok, dar inca ceva, vineri a-și vrea sa fac itpul la mașină, a-și putea sa mă duc să-l fac sau nu pot până nu mă trec în cartea de identitate?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru CristianLR):

Da, poti face asigurarea pe numele tau.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru CristianLR):

Da, contractul de vanzare-cumparare este valabil permanent.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru CristianLR):

Si ITP trebuie facuta inainte de inmatriculare, nici fara aceasta nu poti face inmatricularea.
Si inca o problema: nu poti circula legal cu masina pe drumurile publice, trebuia sa faci inmatricularea in maximum 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare.
Daca o faci vei fi acuzat de infractiunea de punere în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat, avand in vedere ca dupa 90 de zile inmatricularea a fost suspendata.

| CristianLR explică (pentru Ioandelasal):

Pai sunt aproape 5 lunilaughingdar fostul proprietar mi-a lăsat numerele lui și eu nu vreau sa le schimb și să înțeleg că dacă au trecut astea 90 de zile nu mai pot inmatricula mașina? sau? chiar nu știu scuze.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru CristianLR):

Poti inmatricula oricand masina, indiferent cate zile au trecut, problema este, asa cum ti-am spus, ca dupa 90 de zile nu poti circula legal pe drumurile publice, se considera ca masina nu este inmatriculata, chiar daca fostul proprietar ti-a lasat numerele de circulatie, astfel ca te expui la o pedeapsa penala.

| CristianLR explică (pentru Ioandelasal):

Aa ok, am înțeles mersi mult.Deci eu vineri mă duc cu ea la itp, cred că pot să-l fac fara probleme, adică să zice omul ăla că nu sunt eu trecut în carte sau ceva, iau și contractul.

| UserRo10 a răspuns:

Mergi la orice broker si spune-i ca vrei asigurare in vederea inmatricularii. Te va ajuta el